Devlet başkanına tutuklama emri çıkarıldı

Orta Amerika ülkelerinden Guatemala’da dün adı yolsuzluk iddialarına karıştığı için parlamento kararıyla dokunulmazlığı kaldırılan Devlet Başkanı Otto Perez Molina hakkında tutuklama emri çıkarıldı.

Devlet başkanına tutuklama emri çıkarıldı

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, yargıç Miguel Angel Galvez’in tutuklama emrini imzaladığı, Molina’nın gözaltına alınmayacağı ancak Galvez’e ifade vermeye çağrılacağı belirtildi.

Molina, hakkındaki dolandırıcılık, rüşvet alma iddialarıyla ilgili soruları yanıtlayacak. Galvez, Devlet Başkanı’nın ifadesini değerlendirerek Molina’yı görevden alıp cezaevine gönderebilecek ya da görevine devam etmesine ve tutuksuz yargılanmasına karar verebilecek.

Molino’nın avukatı Cesar Calderon ise Devlet Başkanı’nın “hukukun üstünlüğüne büyük saygı duyduğunu ve emir tebliğ edilir edilmez kendi arzusuyla mahkeme karşısına çıkacağını” söyledi.

Parlamentoda yapılan oylamada adı yolsuzluk iddialarına karışan Devlet Başkanı Molina’nın dokunulmazlığını kaldırılmıştı. Kararın ardından Molina’ya yurt dışına çıkış yasağı getirilmişti.

Devlet Başkanı Molina, devleti yaklaşık 120 milyon dolar zarara uğratmakla suçlanıyor. Yolsuzluk iddialarına adı karışan Devlet Başkan Yardımcısı Roxana Baldetti, mayıs ayında istifa etmişti. Baldetti ve bazı üst düzey yöneticiler, halen gözaltında tutuluyor. Ülkede yolsuzluk karşıtı gösteriler dört aydır devam ediyordu. Göstericiler, devlet başkanının istifasını istiyordu. Molina ise hakkındaki iddiaları reddetmiş ve istifa etmeyeceğini açıklamıştı.

Guatemala’da devlet başkanlığı seçimi, 6 Eylül’de yapılacak. Molina, seçimde aday olmayacak ancak ocak ayında görevi teslim edene kadar makamında kalacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X