Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’dan ekonomi reçetesi

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, NOW TV’de Çalar Saat programında İlker Karagöz’ün konuğu olan Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’ın verdiği önemli mesajları köşesine taşıdı…

Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’dan ekonomi reçetesi

Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Elini… Taşın altına uzatmayı seven yapısı var. Genç yaşta sanayici olarak büyük yatırımlar yaptı, üretimi seçti. Bursaspor’da önce Asbaşkan, sonra Başkan olarak büyük başarılara imza attı.

Siyasette…

Milletvekilliğinden başlamak üzere, kurucusu olduğu DYP-SHP hükümetinin iki numarası olarak ham ülke siyasetine huzur getirdi, hem Bursa’ya büyük yatırımlar kazandırdı.

Cavit Çağlar..

Son günlerde, Araştırmacı-Yazar Hulusi Turgut’un kaleme aldığı Cavit Çağlar: Fırtınalı Bir Yaşamöyküsü adıyla yayınlanan kitabıyla gündemde.

Nitekim…

Dün sabah da Now TV’deki Çalar Saat programında İlker Karagöz’ün konuğu oldu ve  hem kitabında anlattığı yaşam öyküsünden kesitler paylaştı, hem de sorular üzerine güncel değerlendirmeler yaptı.

Örneğin…

“Türkiye’nin en önemli sorunu” sorusuna üç aşamalı cevap verdi:

Bir…

“Emeklilerin durumu çok kötü. Bir an önce gözden geçirilmesi lazım. Mitingler yapıp çare arıyorlar. O meydanlara severek gelmiyorlar, seslerini duyurmaya çalışıyorlar.”

Şunu anımsattı:

“Ben hayata sıfırdan başlayıp 25 bin kişinin çalıştığı 5 büyük fabrikanın sahibi oldum. Bizden emekli olup ayrılanlar tazminatlarıyla ev ve araba alabiliyorlardı. Bugün büyük uçurum oldu.”

İki…

“Enflasyon bir canavar. Bir an önce bu canavarın yok edilip enflasyonun düşürülmesi gerekir. DYP-SHP hükümeti döneminde de enflasyon ve faizler yükselmişti ama biz bu sorunu aştık. Bugün de çözülmesi gerekir.”

Üç…

“Tarım çok kötü durumda. İlk defa Karadeniz’de çay üreticilerinin miting yapıp tepki gösterdiğini gördüm, üzüldüm. O yöre insanı buna alışık değil. Çiftçi gübre alamıyor, elektrik borcunu ödeyemiyor.”

Şuna dikkat çekti:

“Çiftçimiz köyde kalıp yaşamalı. Şehirlere kaçmasınlar, o topraklarda çalışıp tarımsal üretim yapsınlar. Biz destek vermiştik. bugün de verilmeli. Çiftçiyi küstürmemek, topraklarından koparmamak gerek.”

Çağlar soyadı nereden geliyor?

Ataları… Osmanlı İmparatorluğu’nun politikası gereği Konya Karaman’dan Batı Trakya’da Gümülcine’ye göç etmiş. Cavit Çağlar da, 4 yaşındayken ailesiyle Meriç Nehri’ni

kayıkla geçip Türkiye’ye gelmiş.

Soyadının öyküsünü dün sabah Now TV’de İlker Karagöz’e anlattı:

Aile…

Batı Trakya’da Mollahasanlar biliniyor. Akhisar’daki okuluna gelen Behçet Kemal Çağlar’dan çok etkilenen Cavit Çağlar’ın önerisini ailesi kabul edince Çağlar soyadını alıyorlar.

 “Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet olmasaydı, büyük Türkiye olamazdı”

Gerek… Araştırmacı-Yazar Hulusi Turgut’un kaleme aldığı ve yaşamını anlattığı Cavit Çağlar: Fırtınalı Bir Yaşamöyküsü adlı kitabında, gerek katıldığı toplantı ve televizyon programlarında Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar şu noktanın altını özellikle çiziyor.

Diyor ki:

“Hayata sıfırdan başlayıp 25 bin kişinin çalıştığı 5 büyük fabrika kurdum, siyasette zirveye çıktım. Bunları Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sayesinde başardım.”

Şunun da vurguluyor:

“Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet olmasaydı, Türkiye de Büyük Türkiye olamazdı.”

Konuk olduğu…

Now TV’deki programdaş, sunucu İlker Karagöz’ün siyasi değerlendirme sorusuna ise şu cevabı verdi:

“31 Mart’ta halkın büyük bölümü iktidar partisine sarı kart gösterdi. Fakat Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaçan bu oyları geri döndürme potansiyeli var.”

Cavit Çağlar: Bu ülke hepimizin

Now TV’de… İlker Karagöz’ün sunduğu Çalar Saat programına konuk olan Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar, ülkenin içinde bulunduğu durumu siyasi gözle yorumladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımız ülkeyi 22 yıldır yönetiyor. İlk 12 yıl çok başarılı oldu. Şimdi bazı sıkıntılar var. Arkadaşlarıyla da görüşüp üstesinden geleceğine inanıyorum. Kendisi çok duyarlıdır, bu sorunlar aşılır.”

Şunu da ekledi:

“Ülke hepimizin.”

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X