Devletten gemi inşa sanayiine destek

Gemi inşasında marka haline gelen, ancak küresel kriz döneminde kan kaybeden tersanecilik sektörü eski günlerini arıyor.

Devletten gemi inşa sanayiine destek
HABERİ PAYLAŞ

Türk gemi inşa sanayinin rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Ekonomi Bakanlığı, bu kapsamda şubat ayında 13 gemi yapım projesini yatırım teşviki kapsamına aldı. Bakanlık, yatırım teşvik belgesi uygulaması kapsamında gemi inşa sanayinde geliştirilen projelere çeşitli destekler vermeyi kararlaştırdı. Destekler için yapılan başvuruları değerlendiren Bakanlık şubat ayında 13 projeyi yatırım teşviklerinden yararlandırmaya karar verdi. Söz konusu projeler, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işveren hissesi desteği gibi teşviklerden yararlandırılacak. Buna göre, desteklenecek yatırımlar arasında kimyasal tanker, balık işleme fabrika gemisi, feribot, buz kıran çapa elleçleme ve platform destek gemisi, açık deniz gemisi, asfalt taşıma tankeri gibi deniz araçları bulunuyor.

BİNDEN FAZLA KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Sabit yatırım tutarı 531 milyon 585 bin 776 lirayı bulan gemi inşa projeleri için 189 milyon 763 bin 821 dolarlık makina ve teçhizat ithalatı yapılması planlanıyor. Projelerin inşa sürecinde bin 744 kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Desteklerden yararlanacak en yüksek yatırım tutarına sahip projeyi Tersan Tersanecilik Sanayi ve Ticaret AŞ gerçekleştirecek. İnşa edilecek destek gemisinin boyu 89,1 metreyi, genişliği 22 metreyi, derinliği ise 9 metreyi buluyor. Geminin yatırım tutarı 85 milyon lira olarak öngörülüyor. Geminin yapımı için 26 milyon 50 bin 742 dolarlık makine ve teçhizat ithalatı planlanıyor.

AMAÇ DÜNYADAKİ PAYI ARTIRMAK

Türk gemi inşa sanayinin desteklenmesi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının da önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bakanlığın 2014-2018 yıllarını kapsayan stratejik planına göre, küresel kriz nedeniyle üretim ve ihracat seviyesinde önemli düşüş gerçekleşen Türk gemi inşa sanayinin rekabet gücünün bulunduğu alanlarda, Ar-Ge çalışmalarıyla gemi tasarımı ve üretiminde dünya piyasalarından alınan payın artırılması yönündeki politikalara ağırlık verilecek.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X