Dikkat salgın hastalığa neden oluyormuş!

Yapılan araştırmalar sonucunda içerisinde çiğ yumurta bulunan un ve hamurun birçok salgın hastalıklara neden olduğu anlaşıldı.

Dikkat salgın hastalığa neden oluyormuş!

Aralık 2015’ten Eylül 2016’ya kadar, 56 adet E. coli ile ilişkili hastalık vakası bildirildi. Kimse ölmedi, fakat bir hasta E. Coli enfeksiyonu yüzünden şiddetli bir böbrek yetmezliği hastalığına yakalandı.

un-ve-hamur-urunlerine-dikkat--10320433.jpeg
 

ABD Hastalık Kontrolü Merkezleri uzmanları, bu gizemli hastalığın O121 sero grubuna ait olduğunu tespit ettiler ve hastalığın sebebini çiğ un tüketimi ile alakalı olduğunu tespit ettiler.

Yapılan araştırmalar sonucunda hasta olan insanlara bir takım sorular soruldu. Hastalar ishal kusma ve bunlara benzer birçok şikâyet yaşadıklarını belirterek, kimisi 1 gün önce çiğ hamur yediğini kimisi de az pişmiş hamurlu yiyecekler tükettiğini belirtti.

un-ve-hamur-urunlerine-dikkat--10320435.jpeg

ABD Gıda ve İlaç İdaresinin, insanları uyarmak için yayınladığı bildiride yer alan maddeler ise şu şekilde;
 

– Unlu mamulleri az pişmiş olarak tüketmeyin.

– Un ve ham hamur ürünleriyle temas ettikten sonra ellerinizi, tezgahı ve kapları iyice yıkayın.

– Çiğ yiyecekleri, hastalık bulaşmasını önlemek için unlu gıdalardan ayrı tutun. Tozlu yapısı nedeniyle unun kolaylıkla yayıldığını unutmayın.
 

– Un içeren ürünleri pişirmek için ambalaj talimatlarını izleyin.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X