Din vergisi yüzünden din değiştirdiler

Yıllık yaklaşık 80 dolar olan din vergisine karşı çıkan İzlandalılar, Sümer tanrılarına inanan Zuizm akımına katılmaya başladı.

Din vergisi yüzünden din değiştirdiler

Din vergisine karşı çıkan İzlandalılar, Sümer tanrılarına inanan Zuizm akımına katılmaya başladı. Son iki haftada İzlanda nüfusunun yaklaşık yüzde 1’ini oluşturan, 3 binden fazla kişi Zuizm akımına katıldı. Devletin topladığı din vergisine tepki duyan İzlandalılar, yıllık yaklaşık 80 ABD Doları din vergisi ödüyor. Vergi bedeli, devlette kayıtlı olan dini kurumlara dağıtılıyor ve vergiden yararlanan yaklaşık 40 dini kurum bulunuyor.

Dinini resmi kurumlara kayıt ettirme zorunluluğu olan 300 bin nüfuslu İzlanda toplumunun dörtte üçünün ülkedeki Evanjelik Lutheran Kilisesi’ne üyeliği bulunuyor. Eylül ayında yapılan bir kamuoyu yoklaması, nüfusun yaklaşık yüzde 55’inin din vergisinin kaldırılmasını istediğini ortaya koyarken bazı siyasetçiler Zuizm akımının gerçek bir din olmadığını savunuyor.

Sümer tanrılarına inanılan Zuizm akımı, 2013 yılında din olarak İzlanda’da kaydettirilmişti. Ancak yeterli aktivite yapılmaması nedeniyle Zuizm’in lisansı iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Bunun üzerine Zuizm hareketi, kendilerine üye olanların ödedikleri din vergilerinin, devletten gelecek paradan üyelere geri ödeneceğini duyurdu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X