Divan seçiminin ardından 45 günlük süre başlıyor

TBMM Başkanlık Divanı seçiminin ardından 45 gün içinde hükümetin kurulamaması halinde Cumhurbaşkanınca seçimlerin yenilenmesine karar verilebilecek. Yenileme kararı verilmesi halinde YSK’nın seçim hazırlığı süreleri de dikkate alındığında, Kasım ayı sonla

Divan seçiminin ardından 45 günlük süre başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) Başkanlık Divanı oluşturulmasının ardından hükümet kurma süreci de başlayacak.

Bu hafta içinde Anayasa’nın 116. maddesi gereği, yeni seçilen TBMM’de Başkanlık Divanı seçiminden sonra 45 gün içinde, yani Ağustosta Bakanlar Kurulunun kurulamaması halinde Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Yenilenme kararı Resmi Gazete’de yayımlanacak ve seçime sürecine girilecek.

Seçimlerin yenilenmesi

Anayasa’nın 77. maddesine göre, TBMM seçimleri, 4 yılda bir yapılıyor. Meclis, bu süre dolmadan seçimin yenilenmesi kararı alabileceği gibi, Anayasa’da belirtilen şartlar altında Cumhurbaşkanınca verilecek karara göre de seçimler yenilenebiliyor.

Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 8. maddesine göre de seçim dönemi bitmeden önce, seçimin yenilenmesine TBMM veya Cumhurbaşkanınca karar verilmesi halinde, durum Bakanlar Kurulu tarafından 48 saat içinde ilan ediliyor.

Yenileme kararı, TBMM tarafından verilmişse, Meclis, seçimin yapılacağı tarihi de belirliyor. Yenileme kararının Cumhurbaşkanınca verilmesi halinde, bu kararın alındığı günden sonra gelen 90. günü takip eden ilk pazar günü seçim yapılıyor.

Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 9. maddesine göre, seçimlerin yenilenmesine veya ara seçim yapılmasına karar verildiği hallerde, YSK, bu Kanun ile 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun seçimlere ilişkin olarak tespit ettiği süreleri kısaltarak uygulayabiliyor.

YSK süreleri kısaltmıştı

Türkiye’de, 2007 yılı Kasım ayında yapılması öngörülen milletvekili seçimi, 22 Temmuz’da yapılmıştı.

TBMM, YSK ile görüşerek, seçim tarihini belirlemişti. YSK yaptığı toplantıda, 22 Temmuz 2007’den önce seçimlere gidilmesinin kendileri açısından fiilen ve hukuken imkansız olduğuna karar vermiş ve 22 Temmuz’da seçim yapılabileceğine ilişkin görüşlerini, TBMM Anayasa Komisyonuna bildirmişti.

YSK’nın hazırladığı seçim takvimi, seçim iş ve işlemlerinin yürütülmesi için belli süreler öngörüyor. Kurul, 2007 seçimlerinde takvimi 4 Mayıs 2007’de açıklamıştı. Kurul, ilgili yasalarda seçime hazırlanması için tanınan süreyi kısaltarak, 80 gün sonra seçimi yapmıştı. YSK, seçim sürelerini kısaltma yetkisi gereği, 2002 yılındaki seçimin hazırlığını da 89 günde tamamlamıştı.

Bu süreler dikkate alındığında, yenilenmesine karar verilmesi halinde, milletvekili seçiminin Kasım ayının sonlarına doğru yapılması öngörülüyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X