Diyabetik ayak eğitim polikliniği açıldı

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nilüfer Ek Hizmet binasında “Diyabetik Ayak Eğitim Polikliniği” açıldı.

Diyabetik ayak eğitim polikliniği açıldı
HABERİ PAYLAŞ

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nilüfer Ek Hizmet binası bünyesinde yer alan Diyabetik Ayak Eğitim Polikliniği, şeker hastalarının diyabetik ayak ve yaralarının tedavisinde önemli sağlık hizmeti sunuyor. 

Şeker hastalığının (diyabet), dünyada ve ülkemizde her geçen gün yaygınlaşan ve iyi tedavi edilmediği durumlarda vücutta birçok komplikasyonlara neden olabileceğini belirten Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Dr. Bekir Selim Bağlı, “Diyabetik ayak ve yara açılması hastaların konforunu etkileyen ve onların normal yaşamını kısıtlayan, hatta uzuv kaybına neden olabilen bir komplikasyondur. Çeşitli birimlere başvuran hastaların tedavileri tam anlamıyla yapılamıyor ve hastalar toplumda yanlış bilinen kültürel yöntemleri kullanabiliyor. Böyle durumlarda yaraların iyileşme şansı azalabiliyor. Erken dönemde yakalanan yaraların tedavi şansı daha yüksek oluyor. Hastaların takip amacıyla polikliniğimize ilk geldiği anda diyabetik ayak risk değerlendirmesini yapıyoruz. Uluslararası değerlendirme cetvellerine göre hasta değerlendirmelerini periyodik olarak tekrarlıyoruz. Yara şikâyeti olan hastalara hem yara bakımı hem de sonrasında tekrarlamaması için gerekli eğitimleri veriyoruz. Zaten bu polikliniğin asıl amacı risk grubundaki bireylere henüz hasta olmadan ulaşmak ve eğitim vermek’ diye konuştu.

Hastane yöneticisi Doç. Dr. Soner Cander de “Diyabetik ayak, diyabet sonucu oluşan ve tedavisi zor bir hastalıktır. Polikliniği açmaktaki amacımız tek bir multidisipliner poliklinik olarak çalışmak ve diyabetik hastalarda diyabetik yara oluşmasını önlemek. Nilüfer ek hizmet binamızda açılan polikliniğimize vatandaşlarımız Çarşamba ve Cuma günleri öğleden sonra direkt olarak başvurabilirler. Polikliniğin çok kısa sürede kurulmasını sağlayan Uzm. Dr. Sadık Görkem Çevik ve Uzm. Dr. Bekir Selim Bağlı ile emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X