Diz ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti, dizlerinden 967 eklem faresi çıktı

Konya’da diz ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede ameliyata alınan Neriman Uzbaş’ın dizlerinden 967 eklem faresi çıkarıldı. 51 yaşındaki kadın hemen yürümeye başladı.

Diz ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti, dizlerinden 967 eklem faresi çıktı

Konya’da bir süre önce diz ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede ameliyata alınan 51 yaşındaki hastanın dizlerinden irili ufaklı 967 tane eklem faresi çıkarıldı.

20171224aw261028_03.jpg
 

DİZ AĞRISI ŞİKAYETİYLE HASTANEYE GİTTİ
 

51 yaşındaki 2 çocuk ve 5 torun sahibi Nermin Uzbaş, bir süre önce dizlerinde ağrı şikayetiyle Medova Hastanesine başvurdu. Yapılan tetkiklerde Nermin Uzbaş’ın dizlerinde eklem faresi olduğu tespit edilerek ameliyata alındı.

dizlerinden-967-tane-eklem-faresi-cikti-10381391_6927_o.jpg

256’SI BÜYÜK TOPLAM 967 EKLEM FARESİ
 

Ameliyatı gerçekleştiren Medova Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bilgehan Ata, hastanın uzun süredir ağrısı olduğunu söyleyerek, “Hastamız bize dizde uzun süreli ağrı, şişlik, kilitlenme ve ses gelmesi şikayetleri ile başvurdu. Muayenesini yaptık. MR’larını çektirdik, tetkiklerini yaptık ve kapalı ameliyata karar verdik. Her iki dizinde de, özellikle sol dizinde fazla olmak üzere menisküs yırtığı ve pek çok sayıda eklem faresi tespit ettik. Her iki dize de Artroskopi ameliyatını uyguladık. Hastamızın dizlerinden 256’sı büyük olmak üzere 967 adet eklem faresi çıkardık. Bu eklem farelerinin oluşmasına sebebiyet veren eklem zarını da operasyon sırasında çıkardık. Hastamız operasyondan saatler sonra kendi başına yürümeye ve hareketlerini tam olarak yapmaya başladı. Şu anda sağlığına kavuştu” ifadelerini kullandı.

dizlerinden-967-tane-eklem-faresi-cikti-10381391_1236_m.jpg
 

NEDİR BU EKLEM FARESİ?
 

Eklem fareleriyle ilgili bilgi veren Op. Dr. Bilgehan Ata, “Eklem fareleri bazen düşme, çarpma sonucu, spor faaliyetlerinden sonra ya da darbelerden sonra oluşabilir. Bazen de bu hastamızda olduğu gibi eklem zarı buna sebebiyet verebilir. Dizde ağrı, şişlik, ses gelmesi, hareket kısıtlılığı, takılma gibi şikayetler yapabilir. Biz bu hastaları eskiden açık ameliyatlarla tedavi ediyorduk. Şu an da teknoloji ve tıbbın gelişmesi ile kapalı ortamda ameliyat yapabiliyoruz. Bizim önerimiz bu tür şikayetleri olan hastaların çok ileri seviyeye gelmeden, çözülmesi güç hale gelmeden ve komplike durumlar, kalıcı sakatlıklar yaşamadan bir an önce doktorlarına başvurarak operasyonlarını ya da tedavilerini yaptırmalarıdır” dedi.
 

“YAŞAM KALİTEM DÜŞMÜŞTÜ”
 

Ameliyat olduktan sonra sağlığına kavuşan Nermin Uzbaş ise, “Benim 5-6 senedir dizlerimde aşırı bir ağrıvardı. Özellikle dizlerimden yolda yürürken sesler geliyordu, takılıyordu ve tabanlarıma basamıyordum. Birkaç doktora gittim, kullandığım farklı ilaçların yan etkisi dediler. Ama bunun böyle olmadığını anladım. Bir gün akşam eşimle dışarı yemeğe gittik, kalkamadım masadan. Doktorumuz Bilgehan Bey’i aradık. Geldik; filmlerimiz, MR’larımız çekildi. Ondan sonra dizimde bir rahatsızlık olduğunu anladım ve ameliyat olmam gerektiği söylendi. Önce korktum ama ağrılar çok fazlaydı. Bir de sancım vardı. Yani benim yaşam kalitem düşmüştü 5-6 senedir” ifadelerini kullandı.
 

“SABAH AMELİYAT OLDUM, ÖĞLEN AYAĞA KALKTIM”
 

“Öğle saatlerinde ameliyat oldum ertesi sabah kendi ihtiyaçlarımı kendim karşıladım”

Nermin Uzbaş, “Diz ameliyatı olunca ayağa kalkamamaktan korkuyorsunuz. Karar verdim. Hocama da güvendim. Ameliyatı oldum. Olurken de çok rahattım. Ben bu kadar kolay olacağını hakikaten tahmin etmiyordum. Öğle saatlerinde ameliyat oldum, ertesi sabah kendi ihtiyaçlarımı kendim karşıladım kimseye muhtaç kalmadan. Çok mutlu oldum. Şimdi dizlerimden de çok memnunum. Çok rahat geldim. Ben kimsenin desteğini almıyorum. Özellikle de tabanlarımı, ayaklarımı hissetmek benim için en büyük mutluluktu. Benim iki senedir ayaklarım yokmuş. Bu kadar kolay olduğunu bilseydim gerçekten daha önce yaptırırdım ameliyatımı” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X