Doğalgazda Gazprom baskısı

Angora Gaz Genel Müdürü Gökhan Yardım, ”Gazprom, Türkiye ile Rusya arasında yürütülen doğalgaz pazarlığında baskıyı arttırarak elini güçlendirmeyi hedefliyor” dedi.

Doğalgazda Gazprom baskısı
HABERİ PAYLAŞ

Rus enerji firması Gazprom, Türk doğalgaz ithalat firmalarına ocak ayından itibaren sattığı her bin metreküp doğalgaz için fiyatını 68 dolar arttırdı. Bir dönem BOTAŞ genel müdürlüğü de yapan Gökhan Yardım, Gazprom’un doğalgaz ithalatçılarına yaptığı zammı değerlendirdi. Yardım, ”Rus enerji firması Gazprom, Türkiye’deki doğalgaz ithalatçılarının gaz alış fiyatlarını yükselterek, Türkiye ile Rusya arasında yürütülen doğalgaz pazarlığında baskıyı arttırarak elini güçlendirmeyi hedefliyor” diye konuştu.

60 MİLYON $ EK ÖDEME

Rusya, önceki yıl 340 dolar olan bin metreküp doğalgazın fiyatını, özel şirketlerle imzaladığı protokol doğrultusunda yüzde 10 azaltarak, 306 dolara indirmişti. Bu yılın ocak ayında sona eren protokole göre, Gazprom yaptığı yüzde 10’luk indirimi geri çekip, geçen yıl indirim yaptığı 340 dolarlık fiyatı yüzde 10 daha yükseltti. 

Böylece, doğalgaz ithalat firmaları bin metreküp doğalgazı Gazprom’dan 374 dolara almaya başladı. Söz konusu artışla birlikte firmalar Gazprom’a ocak ayında ilave 60 milyon dolarlık ödeme yaptı. Türkiye’deki 30’a yakın toptancı firma, sattıkları her bin metreküp doğalgazda yaklaşık 24 ila 51 dolar arasında zarar ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, aralık ayında Türkiye’ye satılan doğalgazda yüzde 6 indirim yapabileceklerini söylemişti. Türkiye ise, bu oranın üzerinde bir indirim alabilmek için görüşmelerini sürdürüyor. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X