Doğaseverlerin tepkisi sürüyor

Samanlı Dağları’na yapılmak istenilen Rüzgar Enerji Santrali projesine Bursa ve İzmitli doğaseverler tepki gösterdi.

Doğaseverlerin tepkisi sürüyor

AYKUT GÜNGÖR

 

50 tane RES için 10 binlerce ağacın kesilmesini ve binlerce yaban hayvanının yok olmasının kabul edilemez olduğunu belirten doğaseverler, RES’e karşı olmadıklarını ancak enerji için Bursa’nın ve Türkiye’nin en değerli ormanlarının yok edilmesine izin vermeyeceklerini vurguladılar. 

 

Bursa’dan hareket eden Koza Dağcılık ve İzmit’ten yola çıkan Kocaeli Doğa Sporları Kulübü üyeleri Samanlı Dağlarının zirvesinde buluştu. Bölgenin Türkiye ve Bursa için çok önemli olduğunu dile getiren Koza Dağcılık Kulübü Başkanı Ayhan Kazancı, ticari bir firmanın ekonomik kaygısı için Bursa’nın en değerli ormanlarının yok edilmesine dikkat çekmek için bu yürüyüşü yaptıklarını belirtti. Her iki kentten 60 civarı dağcının katıldığı yürüyüşte orman yolları ve patikalar takip edilerek eşsiz doğanın içerisinde yer aldıklarını anlatan Kazancı, RES için Türkiye ve Bursa’da binlerce uygun çıplak tepenin bulunduğuna dikkat çekerek ormanların yok edilmesinin amacının hala anlaşılır olmadığını söyledi. 

Babalar Günü’nde bu yürüyüşü yaparak çocuklarına miras bırakmak istedikleri ormanı doğayı gündeme getirmek istediklerini ifade eden Kazancı, yenilenebilir enerji üretimini desteklediklerini ancak yer seçiminin yapılırken doğru tercihlerin yapılması gerektiğini savundu. Bu ormanların Bursa ve İzmit için çok büyük öneme sahip olduğuna değinen Kazancı, enerjinin 30 kilometre ileride bir tepede yine üretilebileceğini ama milyonlarca yılda oluşmuş bu ormanın bir daha oluşmasının mümkün olmadığını vurguladı. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X