Dolar ekimde düşmeye başlar

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dolar kurunun ekim ayında düşmeye başlayacağını ileri sürdü.

Dolar ekimde düşmeye başlar
HABERİ PAYLAŞ

Zeybekci, dolardaki yükselişle ilgili değerlendirmede bulundu. Kurla ilgili yaratılan bir algı olduğunu belirten Zeybekci, ”Ekonomi konuşurken hemen dönüp kurla ilgili konulara giriyoruz. Türk Lirası (TL) haziran ayına kadar dolar endeksiyle paralel değer kaybetti. Ama hazirandan sonra olumsuz bir süreç yaşıyoruz. Bu sadece sterlin ve yenden, Kanada dolarından yüzde 7,5 oranında ayrıştırdı. Bu son derece geçici. 1 Kasım seçimleriyle ilgili net resim ortaya çıkmaya başladığı andan itibaren, ekim başından itibaren hissedilmeye başlanacağına inanıyorum. TL’deki spekülatif marjın kendiliğinden kalkacağını düşünüyorum. TL’nin Euro, yene kıyasla fazladan yüzde 7,5 değer kaybı var’ diye konuştu. 

Zeybekci, değerli doların ABD ekonomisi için sürdürülebilir olmadığını da altın çizdi.

BU FAİZ İLE OLMAZ

Bakan Zeybekci, faizle ilgili olarak da, ‘Türkiye’de reel sektörün katlandığı faiz yüzde 14 seviyesinde; bu yüksek maliyetli bir faiz bunun geçici olduğuna inanıyorum. Merkez Bankası’nın kura müdahalesi kesinlikle gerekli değil. Faiz tartışması yukarı yönlü değil aşağı yönlü olmalı’ dedi. 

Zeybekci, Merkez Bankası bağımsızlığıyla ilgili olarak ise, “Merkez Bankası’nın bağımsızlığının araç bağımsızlığıdır, politik anlamda değildir” ifadelerini kullandı.

ET FİYATLARINA DÜZENLEME

Türkiye’nin fiyat mekanizmaları konusunda yol ayrımına geldiğini dile getiren Zeybekci, et fiyatları konusunda Ekonomi Bakanlığı’nın daha fazla inisiyatif alacağını söyledi. 

Zeybekci, ”Önümüzdeki dönemde Türkiye’de artık dünya fiyatlarıyla aynı seviyede et fiyatları olacak, ama hayvan üreticisine, et üreticisine doğrudan bütçeden aradaki farkı destekleyeceğiz. Dünya böyle yapıyor, biz de böyle yapacağız” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X