Dolu ve sel İnegöl’de ekili alanlara zarar verdi

İnegöl’ün yüksek kesimlerinde önceki gün etkili etkili olan sağanak yağmurun ardından oluşan sel ile dolu, ilçeye bağlı Dömez, Akbaşlar ve Çerkez Fındıklı Mahalleleri’nde ekili ürünlere zarar verdi.

Dolu ve sel İnegöl’de ekili alanlara zarar verdi
HABERİ PAYLAŞ

Aşırı yağışla birlikte oluşan sel ile dolunun, 3 mahallede bulunan ayçiçeği, buğday ve üzüm bağlarına ağır zararlar verdiği belirtildi. Sel ve dolu Çerkez Fındıklı Mahallesi’nin üst kısımlarında bulunan 15 dönümlük üzüm bağlarına zarar verirken, Akbaşlar Mahallesi’nde ise 390 dönümlük alandaki ürünler zarar gördü. Dolu ve selden en büyük zararı ise Dömez Mahallesi gördü. Mahalledeki 3 bin 500 dönümlük alanda zarar oluştu.

Mahallenin bir kısmındaki ürünlere dolunun zarar verdiğini belirten Akbaşlar Mahalle Muhtarı Eyüp Arslan, ‘Bir kısmında da aşırı yağmurun ardından meydana gelen sel zarar verdi. Ayçiçeği ekili 200 dönüm, buğday ekili 150 dönüm ve üzüm bağlarında yaklaşık 40 dönümlük bir alan dolu ve selden zarar gördü. Zararla ilgili İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne giderek başvuruda bulunacağız’ dedi.

Çerkez Fındıklı Mahallesi Muhtarı Necmettin Aydın ise, ‘Dolunun köyün iç kısımlarına bir zararı olmadı, ama köyün üst kısımlarına zarar verdi. Üzüm bağlarının olduğu yaklaşık 15 dönümlük bir alanda dolunun zararı oldu’ diye konuştu. Dömez Mahallesi Muhtarı Mustafa Arı da, ‘Her çiftçimizin ortalama 40 ila 50 bin lira arasında zararı var. Bu da yaklaşık 1,5-2 milyon liraya yakın bir zarar demektir. Şu an tam ekim zamanı olduğu için dolu ve sel büyük zarar verdi. Tahmini olarak ekili alanlarımızın 3 bin 500 dönümü dolu ve selden zarar gördü. Çiftçilerimizin çoğunluğu sigorta da yaptırmadı. Yaşanan afetle ilgili İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne giderek başvuruda bulunacağız’ şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X