Domates Rusların cebini yakıyor

Türkiye Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERABİR) Başkanı Müslüm Yanmaz, Rusya’ya komşu ülkelerin Türk domatesi sattığını ve bunun Rus halkı için daha pahalı olduğunu belirtti.

Domates Rusların cebini yakıyor
HABERİ PAYLAŞ

Yanmaz, Türkiye’de 6 bin dekarlık modern seralarda yıllık 200 bin ton domates üretimi yapıldığını söyledi. Uçak krizine kadar en büyük pazarın Rusya olduğunu vurgulayan Yanmaz, geçen sürede iki ülke arasında ilişkilerin normalleşmesine rağmen Rusya’nın ambargodan vazgeçmemesini anlayamadıklarını kaydetti.

Söz konusu ambargonun hem Türk üreticileri hem de Rus vatandaşları olumsuz etkilediğine işaret eden Yanmaz, ”Yapılan tüm üst düzey görüşmelerde maalesef herhangi bir ilerleme kaydedemedik. Bunun ana nedeni Rusya’daki karaborsacıların rant kavgasıdır” dedi.

Rusya’nın Türk domatesine muhtaç olduğunun altını çizen Yanmaz, başka ülkelere gönderilen Türk domatesinin Rusya’ya yüksek fiyattan satıldığına dikkat çekti.

​Yanmaz, ”Rusya’nın komşularından aldığı domateslerin tamamı Türk domatesi. Rusya ambargosundan sonra Belarus’a yüzde 500, Azerbaycan’a yüzde 160, Polonya’ya yüzde 200, Nahçıvan’a yüzde 150 artan domates ihracatı bu durumu daha net ortaya koymaktadır. Önceden yaklaşık 500 bin ton domates ihracatı yaptığımız Rusya’da, aracı ülkeler vasıtasıyla Rusya halkı daha pahalı domates tüketiyor. Bu rakamın toplam karşılığı 500 milyon dolar. Aradaki karaborsacılar 500 milyon kazanırken Türk üreticileri ve Rusya halkı büyük zarar görmektedir” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X