Domates tarlada 1 tezgahta 5 lira

En büyük parayı `aracıların` kazandığını belirten Ahmet Önder, `Tüketicinin pahalı domates yemesinin sebebi biz değiliz` dedi.

Domates tarlada 1 tezgahta 5 lira
Tadı, rengi, kokusu ve lezzetiyle markalaşıp yurt içi ve dışında bilinirliği artan Çanakkale domatesinin tarladan 1 liraya alınıp, tezgahlara ulaşıncaya kadar fiyatının 4-5 katına çıkması üreticileri üzüyor.
 
Domates üretiminin yoğun olarak yapıldığı bölgeler arasında yer alan Ezine ilçesinin Ziraat Odası Başkanı Ahmet Önder, özellikle büyük şehirlerdeki pazarlarda ürünün ‘Çanakkale domatesi’ adıyla satılmasının kendilerini memnun ettiğini söyledi. Ancak fiyat farklarından dolayı üreticinin rahatsız olduğunu dile getiren Önder, ”Ne domates üreticisi ne de tüketici kazanıyor. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerdeki tüketicinin pahalı domates yemesinin sebebi de biz değiliz” dedi.
 
ARACILAR KAZANIYOR
 
Üründe en büyük parayı ‘aracıların’ kazandığını dile getiren Önder, ”Hasat süresi kısa olunca domateste fiyatlar geçen seneye göre biraz arttı. Ama domates üreticisi işin aslına bakılırsa para kazanamıyor. Tüketici de kazanmıyor. Bu sezon en iyi şartlarda domatesimizi 1 liraya veya 1,10 liraya sattık ama ürün büyük şehirlerde 5-5,5 liradan alıcı buluyor” diye konuştu.
 
KANGREN HALİNE GELDİ
 
Önder, domates üretiminde maliyetlerin yükseldiğini, bu şartlarda para kazanılamayacağını ifade ederek, şöyle konuştu: ”Üretici, tüketici kazansın ama aracılar kazanmasın. Bu durum artık ülkemizin kangreni haline geldi. Haksız para kazanan aracıların derhal ortadan kaldırılması gerekiyor. Üreticimizin ve tüketicimizin bu haklı feryadını, düşüncemizi çeşitli platformlarda dile getirmemize rağmen sesimizi duyuramıyoruz. Böyle giderse bölgemizde domates üretimi çok düşecek. Hükümetimizden ve yetkililerden buna bir çözüm bulunmasını bekliyor ve üretim maliyetlerimizi teşkil eden gübre ve mazot fiyatlarında muhakkak indirime gidilmesini istiyoruz.”
 
YAZIK GÜNAH DEĞİL Mİ
 
Domates üreticisi Hasibe Ercan, yağmur, çamur demeden üretim yapmaya çalıştıklarını ancak emeklerinin heba olduğunu söyledi. Tarla ve pazarlardaki fiyat farkından mağdur olduklarını aktaran Ercan, ”Yazık, günah değil mi bizim gibi tarlada emek harcayanlara? Hani emeğimizin karşılığı” diye konuştu. Tarlalarda yevmiyeyle çalışan Fatma Gezgin de komisyoncuların kazandığı parada üretici ve işçilerin büyük hakkı olduğunu ileri sürdü.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X