Domateste üretim planlaması yapılmalı

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, geçen yıl hasat dönemindeki yağışlar nedeniyle ürünün çürümesi sonucu zarara uğrayan domates üreticisinin bu yıl da ürününü maliyetin çok altında fiyata satması halinde, gelecek yıl salçalık domates ekmeyeceğini dile

Domateste üretim planlaması yapılmalı

AYHAN FİDAN

 

CHP Karacabey İlçe Başkanlığı’nda domates üreticilerinin sorunlarıyla açıklamalarda bulunan Orhan Sarıbal, “Bursa’da yaklaşık 1,5 milyon ton dolayındaki salçalık domates üretiminin yüzde 60’ının Karacabey ve yüzde 20’sinin de Mustafakemalpaşa ovalarında üretildiğini belirten Sarıbal, domatesin yüzde 95’inin salça fabrikalarına satıldığını dile getirdi. Sarıbal, salça fabrikalarının önceki yıllarda çiftçi ile dekar üzerinden sözleşme yaparken bu yıl ton üzerinden sözleşme yapmaya başladıklarını ifade etti. 

FİYAT DÜŞTÜ

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, geçtiğimiz yıl Karacabey’de 100 bin dekar, Mustafakemalpaşa’da ise 40 bin dekar salçalık domates ekimi yapılmasına karşın, bu yıl bu miktarların yüzde 30-40 daha üzerinde ekim yapıldığını anlatttı. Hasadına 5 Ağustos’ta başlanan salçalık domates piyasasının 20 kuruştan açıldığını kaydeden Sarıbal, ancak 10 gün içerisinde 11-12 kuruş seviyelerine düştüğünü söyledi. 

Sarıbal, çiftçinin domatesin kilosunu 20 kuruştan satması halinde ancak maliyetini karşılayabildiğini kaydetti. Halen Türkiye’de salça stoğu bulunmadığını dile getiren Orhan Sarıbal, “Devlet iç tüketim ve ihracat imkânlarını göz önünde bulunduran bir üretim planlaması uygulamalı. Çiftçiler de örgütlenerek fabrikalarla grup sözleşmeleri yapmalı veya güçlerini birleştirerek kendi üretim tesisleri kurmanın yollarını aramalıdırlar’ dedi.

ÇİFTÇİYİ DİNLEDİ

Karacabey’in Bakırköy Mahallesi’ne giden Orhan Sarıbal, burada çiftçilerin domates ile ilgili sorunlarını dinledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X