Dükkanları yanan çarşı esnafı acil yardım bekliyor

Bursa’da tarihi Kapalı Çarşı içerisinde bulunan Mobilyacılar Çarşısı’nda çıkan yangında dükkanları kül olan işyeri sahipleri, çarşının bir an önce eski haline getirilerek kendilerine yardım edilmesini istedi.

Dükkanları yanan çarşı esnafı acil yardım bekliyor

Çarşı girişinde açıklama yapan esnaf, yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Zararlarının çok büyük boyutlarda olduğunu, aynı zamanda ödemeleri gereken borçlar bulunduğunu vurgulayan işyeri sahipleri, çarşıda yapılacak çalışmanın hızlı bir şekilde bitirilmesini talep etti. 

ÖBELEK: GELİNCİK ÇARŞISI İLE İVAZPAŞA BİRBİRİNE BAĞLANMALI”

Esnaflardan Hasan Öbelek, acil olarak Gelincik çarşısı ile İvazpaşa çarşısının birbirine bağlantısının sağlanmasını istedi. Bu sayede kendilerini arayanların diğer esnafın yönlendirmesi ile bulabileceğini kaydeden Öbelek, “İtfaiye görevini yaptı, belediye başkanımız da saat 04.00’da geldi. Zararlarınız giderilecek dedi. Bakan da geldi bize söz verdi. İnşallah yaptırırlar, biz de onu bekliyoruz.” dedi. 

DEMİRCAN: BİZE YARDIM EDİLECEĞİ SÖYLENDİ, NE KADAR ERKEN OLURSA O KADAR İYİ OLUR 

Esnaflardan Salih Demircan ise bir an önce kendilerine yardım edilmesini talep etti. Demircan, “Belediye başkanımız, valimiz bize yardım sözü verdi. Ne kadar erken olursa tabi o kadar iyi olacak, çünkü hayat devam ediyor. İtfaiye çalıştı, belediye başkanımız, vali hepsinden Allah razı olsun. Benim 200-250 bin liralık malım yandı. Burası risk alanı olduğu için sigorta yaptıramıyoruz, müdahale alanı kısıtlıymış. Öyle bir sıkıntımız da oldu.” diye konuştu. 

YILDIZ: DÜKKANLARIN YÜZDE 95’İNİN SİGORTASI YOK

Esnaf Yusuf Yıldız da çarşıdaki dükkanların yüzde 95’nin sigortası bulunmadığını kaydetti.

 

Yıldız, “Buradaki ürün zayiatımız çok fazla. Sigorta tarihi yerler olduğu için yapılamadığın söyleniyor. Zaten çarşı AVM’lere yenilmiş durumda. İşler kötü. Zaten kira çıkartma mücadelesi veriyoruz. Ciddi zararlarımız var, karşılanmasını talep ediyoruz. Hakikaten mağduruz, iki çocuğum var, okul masrafları var. Zaten sürdürülebilir bir borç durumumuz söz konusu.” şeklinde konuştu. 

10 Ekim tarihinde gece saat 02.30’da, perdeci ve mobilyacıların bulunduğu ve 80 civarında dükkanın faaliyet gösterdiği Mobilyacılar Çarşısı’nda henüz bilinmeyen bir sebeple yangında, 40 civarında iş yeri kül olmuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X