Dünya büzülürken Türkiye yatırım hamleleri başlatıyor

Kredi derecelendirme kuruluşları Standard and Poor’s (S&P) ile Fitch Ratings’in ardı ardına gelen açıklamalarına hem siyaset hem de iş dünyasından tepki geldi.

Dünya büzülürken Türkiye yatırım hamleleri başlatıyor

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu indirmesiyle ilgili olarak, bütün dünya küçülürken, Türkiye’nin yatırım hamlelerine devam ettiğini söyledi.

Önceki gün gündeminde olmamasına rağmen kredi derecelendirme kuruluşunun, Türkiye’nin kredi notunun düşürmesine bir anlam veremediğini belirten Kaynak, ”Türkiye’nin döviz sıkıntısı yok. Türkiye’nin ödemeler dengesinde bir sıkıntısı yok. Türkiye’nin ithalatta, ihracatta bir sıkıntısı yok. Türkiye’nin borçlarını çevirmekte bir sıkıntısı yok. Türkiye’de döviz bol, petrol bol her şeye ulaşılabiliyor. Bütün dünya büzülürken, bütün dünya küçülürken, Türkiye yeni yatırım hamleleri başlatıyor” dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise, not indirim kararının ardından tepkisini sosyal medya hesabı üzerinden gösterdi. Şimşek, Twitter hesabından Yunan filozof Epiktetos’un, ”Önemli olan başınıza nelerin geldiği değil, bunlara nasıl tepki verdiğinizdir” sözünü paylaştı.

ALIŞKANLIK HALİNE GETİRDİLER

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, Türkiye’nin 2016 yılında birçok zorlukla karşı karşıya kalmış bir ülke olduğunu, bunun unutulmaması gerektiğini kaydetti.

Hükümetin iyi bir yol haritası ve güçlü bir reform gündemi belirlediğini ifade eden Büyükekşi, ”İhracatçılar olarak bizler kendimize hedefler koyduk. 2017 yılını ihracatımızda ‘atılım yılı’ ilan ettik” dedi.

Birkaç gün sonra açıklayacakları ocak ayı ihracat rakamlarındaki büyük artışla doğru yolda ilerlediklerinin görüleceğini belirten Büyükekşi, Türkiye’nin büyük potansiyele sahip gelişmekte olan bir ülke olduğunu vurguladı. Büyükekşi, son yıllarda ekonominin gidişatıyla bağdaşmayan not indirimleri ile karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekerek, ”Ancak bunlar bizi üzse de yıldırmayacak. Biz elimizdeki potansiyelimizle, gerçekleştirdiğimiz reformlarla yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise, yabancı kredi değerlendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunu düşürmeyi adet haline getirdiğine işaret etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X