Dünya yakın takipte

Türkiye dün 5 ay sonra yeniden sandık başına giderken, dış basın da seçimlere yoğun ilgi gösterdi.

Dünya yakın takipte

Uluslararası ajanslar sabahın erken saatlerinden itibaren ‘Türkiye’ seçimlerini dünyaya duyurmaya başladı. 

AFP 

 

Fransız haber ajansı Agence-France Presse (AFP), dün de seçimlere ilişkin geniş bir analiz yayınlarken, seçim sürecine nasıl gelindiğine dair kapsamlı bir kronoloji yayınladı.  AFP, ‘derinden kutuplaşmış ülkenin, kanlı cihatçı saldırıları ve yeniden başlayan Kürt sorunuyla yüzleşirken, son yılların en önemli seçimlerinden birine gittiğini’ yazdı.  Ajans, ülke çapında 385 bin polis ve jandarmanın görevlendirildiğini de abonelerine aktardı.

AP 

Amerikan  Associated Press (AP) ise ‘Türkler, iktidar partisinin son 13 yıldır elinde bulundurduğu parlamento çoğunluğunu tekrar sağlayıp sağlayamayacağını belirleyecek kritik seçimler için sandığa gidiyor’ yazdı.

 

REUTERS 

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı da seçimleri yakından taki etti. 

Reuters’ın geçtiği haberde, ‘Türkler, kötüleşen güvenlik durumu ve ekonomik endişeler içinde erken parlamento seçimleri için oy kullanıyor” ifadesi yer aldı. 

BBC 

İngiliz yayın kuruluşu British Broadcasting Corporation (BBC) da internet sitesinde 1 Kasım seçimlerine geniş yer verdi. ‘Gergin Türkiye tekrar sandığa gidiyor’ başlığını tercih eden BBC’nin öne çıkardığı nokta da ‘Türkiye’nin son beş ay içerisinde ikinci kez seçime gittiği’ oldu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X