Dünyayı karıştırdı

Kuzey Kore, Japonya üzerinden yeni bir balistik füze fırlattı. Füze Japonya’da büyük endişe yarattı. Ülkenin bazı bölgelerinde sirenler çaldı. Halka sığınaklara girmeleri çağrıları yapıldı.

Dünyayı karıştırdı

ABD Başkanı Trump, ‘Bütün seçeneklerimiz masada’ diyerek müdahaleyi gündeme getirdi. Güney Kore savaş uçakları da Kuzey Kore’nin sınırında nüfusun olmadığı noktaya 8 füze attı.

Kore yarımadasında son günlerde düşen tansiyon Kuzey Kore’nin füze denemEsiyle yeniden yükseldi.

Başkent Pyonyang yakınlarından fırlatılan füzenin 550 km yüksekliği çıktığı ve 2 bin 700 km katettiği açıklandı. Japonya’nın Haakido Adası’nın üzerinden geçen füze 3 parçaya ayrıldı ve Pasifik Okyanusu’na düştü. Füzesini adanın üzerinden geçeceğinin anlaşılması üzerine, adadakilere önlem almaları yönünde çağrı yapıldı. 

Japonya’nın, yerel saatle dün sabah 05.58’de (TSİ 23.58) fırlatılan füzeyi havada imha etmek için herhangi bir girişimde bulunmadığı açıklandı. Ancak, füzenin fırlatılmasının ardından halkı sığınaklara gitmeleri için uyaran alarm sistemi devreye girdi.

EŞİ GÖRÜLMEMİŞ TEHDİT

Füze denemesine Japonya sert tepki gösterdi. Başbakan Şinzo Abe, ”Eşi benzeri görülmemiş bir tehdit” ifadesini kullandı ve BM’den Kuzey Kore üzerindeki baskıyı artırmasını isteyeceklerini söyledi.

Füze denemesini ‘ölçüyü aşan’ bir eylem olarak niteleyen Abe, ‘Bu zamana kadar karşılaşmış olduğumuz, ciddi ve vahim tehdit, bölgesel barış ve güvenliği ciddi şekilde zedeliyor’ dedi.

Güney Kore de, denemeyi güçlü şekilde kınadıklarını duyurdu. 

ABD, Japonya ve Güney Kore, füze denemesini görüşmek üzere BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı. Çin ise tüm taraflara itidal çağrısı yaptı.

BMGK bu ay başında Kuzey Kore’ye ABD topraklarına ulaşabilen füze denemeleri yaptığı için ek yaptırımlar getirmişti.

TÜM SEÇENEKLER MASADA

Kuzey Kore’nin sadece birkaç saat önce yaptığı ve Japonya’nın üzerinden geçen füze denemesinin ardından ABD’den çok sert bir yanıt geldi. Trump, ‘Bütün seçeneklerimiz masada’ diyerek müdahaleyi gündeme getirdi.

Trump, “Dünya, Kuzey Kore’nin mesajını net ve ciddi bir biçimde duydu” dedi. Trump, Kuzey Kore ile ilgili olarak bütün seçeneklerin masada olduğunu da dile getirerek olası bir müdahalenin sinyalini verdi.Trump, “Rejim, komşuları, Birleşmiş Milletler’in bütün üyeleri için tehdit oluşturduğunu ve uluslararası kamuoyunda kabul edilen minimum standartları yerine getiremeyeceğini gösterdi. Tehdit eden ve dengesiz hamleleri Kuzey Kore rejimini sadece daha da izole edecek” dedi.

GÜNEY KORE’DEN 8 FÜZE

Yaşananların ardından Güney Kore de oldukça sert bir açıklama yaptı ve hava saldırısı düzenledi. Seul’den yapılan açıklamada, “Eğer halkımızı tehdit etmeye devam ederse Kim Jong-un’u yok edeceğiz” ifadesi kullanıldı. Birkaç saat sonra Güney Kore, bir hava saldırısı düzenleyerek Kuzey Kore’nin sınırında nüfusun olmadığı noktaya 8 füze attı.

KINAMA MESAJLARI

Pyongyang yönetimine Endonezya, Filipinler, Avustralya’dan kınama mesajları yağdı. 

Rusya parlamentosunun Uluslararası Sorunlar Komitesi Başkanı Konstantin Kosachev ise, Kuzey Kore’nin son füze testi, Pasifik Okyanusu’ndaki ABD toprak parçası olan Guam Adası’na ateş açma tehdidinin bir blöf olmadığını gösterdiğini söyledi. 

Kosachev ayrıca, BM Güvenlik Konseyi’nin bu ay geçtiği Kuzey Kore füze programıyla ilgili kararında ‘durum Kuzey Kore ile ABD arasında ikili bir çatışmaya dönüştüğü için’ hedefine ulaşamamış ” olduğunu da belirtti. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X