Duvar soruşturması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yenişehir’deki tarihi Sinan Paşa Külliyesi’nde yürütülen restorasyon çalışmaları sırasında bahçe duvarının yıkılması üzerine soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Duvar soruşturması
HABERİ PAYLAŞ

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Burada daha önce Koruma Kurulu’nca uygun bulunan projenin dışında herhangi bir uygulama yapılabilmesi için Bakanlığımıza bağlı Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan izin alınması gerekmektedir ancak kamuoyuna yansıyan işlemlerle ilgili hiçbir şekilde izin alınmamıştır” denildi.

Açıklamada, Sinan Paşa Külliyesi’nin tarihsel sürecinin ve mevcut durumunu içeren detaylı araştırma yapılarak sanat tarihi raporunun hazırlanmasına, onaylı jet-grouting uygulamasına üst yapı ile ilgili tüm sorunların belirlenip restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra devam edilebileceğine, yıkılan duvarın ne zaman yapıldığının tespiti için duvarların muhtelif yerlerinden alınan malzemelerin analiz edilmesi ve sonuçlarının Koruma Kurulu’na iletilmesine karar verildiği belirtildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X