‘E-tebligata geçiş kademeli olmalı’

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, e-tebligata geçişin kademeli olması ve uygulamanın esnaf için ertelenmesi gerektiğini belirtti.

‘E-tebligata geçiş kademeli olmalı’

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, e-tebligat uygulamasında esnafa herhangi bir uyarının yapılmayacağını, sisteme girenlerin, Maliye Bakanlığının internet sitesinden kendilerine bir tebligat olup olmadığını kontrol edeceklerini ifade etti.

Böylece vergi idaresinin bildirimde bulunma yükümlülüğünün kalkacağına değinen Palandöken, “Bu sistem tebligat uygulamasının ruhuna aykırıdır. Şirketler ve büyük tüccarlarla beraber gerçek usuldeki esnaf ve sanatkarlarda yılbaşından itibaren e-tebligat uygulamasına geçecek. Şirketler ve büyük tacirler için bu sistem bir sorun yaratmayacak. Çünkü e-tebligat şifrelerini muhasebecilerine veya avukatlarına verecekler ve bunlar her gün düzenli olarak sistemi kontrol edecek. Ancak, muhasebeci ile çalışma zorunluluğu olmayan esnaflar için bu sistem çok büyük sorunlara neden olabilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Elektronik ortamda yapılan bir bildirimin, ister okunsun ister okunmasın 5. günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacağına dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti:

“Bir ödeme emri tebliğ edildiğinde 7 gün içinde itiraz hakkı var. Bu sürede itiraz edilmezse tüm itiraz ve yargı yolları kapanmış olacak ve borcun ödenmesinden başka çare kalmayacak. Oysa yurt dışına mal taşıyan bir kamyoncu esnafı 15-20 günden aşağı yurda dönmeyebiliyor. Bu süre içinde bilgisayar, internet bulup kendine bir tebligat var mı diye kontrol etmesi pratikte mümkün değil. Bu da kişinin haberi olmadan evine haciz gelmesine kadar gidebilecek bir sorun doğurabilir.

Esnafın tamamı aktif şekilde bilgisayar ve internet kullanma imkanı bulmadan bu tür uygulamalar fayda değil zarar getirecektir. Bu durumun mutlaka göz önünde bulundurulması ve uygulamanın esnaf için ertelenmesi gerekir.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X