<

Ece’nin umudu ilaç 500 bin lira

İsmi yeni yeni duyulan bir hastalık var; SMA… Bu kas hastalığı çocukları felç ediyor. Hatta ölümlerine neden oluyor. Bu hastalık için bir ilaç geliştirildi ancak çok pahalı. 3 yaşındaki Ece de o ilacı alamazsa, felç kalacak.

Ece’nin umudu ilaç 500 bin lira
HABERİ PAYLAŞ

3 Kasım 2014’de dünyaya gelen Ece yaşıtlarına göre daha geç yürüyünce ailesi tarafından doktora götürüldü. Ece’yi muayene eden 6 çocuk doktoru “Endişelenmeyin, yürür” yanıtını verdi. Ece’nin Kalp e Damar Cerrahisi Uzmanı olan babası Kamil Boyacıoğlu ile akademisyen annesi Nur Boyacıoğlu, Nörolog bir arkadaşlarının tavsiyesi üzerine yaptırdıkları testler sonucu kızlarının SMA hastası olduğunu öğrendiler.

Yaklaşık bir yıl önce SMA teşhisi konulan Ece, ailesinin bütün çabasına rağmen yürümekte zorlanıyor. Önceleri tek başına 100-150 adım atabilen Ece, şimdi ise bir ya da iki adı atabiliyor. Tek başına 5 adım atabilmesi ailesini sonsuz mutlu ediyor.

TEDAVİSİ 2 MİLYON TL

Aralık ayında Amerika’da geliştirilen bir ilaç Ece ve Ece gibi SMA hastalarına umut oldu. Kasları ölmeden hemen tedaviye başlanabilirse Ece belki de destek almadan yürüyebilecek. Diğer yaşıtları gibi oynayabilecek, üstünü tek başına giyebilecek, yemeğini yardım almadan yiyebilecek. Ancak birçok hasta gibi Ece’nin de tedavisinin önünde bir engel var.

Henüz Türkiye’de satışa sunulmayan ilacın bir kutusunun ücreti 140 bin 265 dolar. İlk aşamada ise 4 kutu ilaç gerekiyor. Bu da yaklaşık 2 milyon TL’yi buluyor.

“KASLAR ÖLDÜKTEN SONRA İLACIN FAYDASI YOK”

Vücutta kullanılmayan organların zamanla öldüğünü söyleyen Kamil Boyacıoğlu Ece’nin durumunu anlattı: “Vücutta kullanılmayan organlar zamanla ölür. Sinirlerde iletim bozukluğu olduğu için kaslar da öldükten sonra tekrar geri dönüş olmuyor. Kaslar öldükten sonra bu ilacı vermenin bir anlamı yok.

Ece, eğer tedavi edilmezse gidişatı tekerlekli sandalye… Ellerini kullanamayacak… Durumu ağır olan SMA hastalı hayatını kaybediyor ancak daha hafif olanlar da ise her şey bozuluyor. Yürüyemiyorlar, kollarını, ellerini kullanamıyorlar.

“TEDAVİSİ BULUNDU”

Ece’ye teşhis konulalı tam bir yıl oldu. O zaman tedavisi yoktu. Ancak Aralık ayından itibaren tedavisi bulundu. İlacı kullanan hastalar olumlu sonuçlar alındı. Emekleyemeyen bir çocuğun emeklemesini, yürüyemeyen bir çocuğun ise destekle hatta desteksiz yürümesini sağlıyor. Ece daha hafif bir formda şu an fonksiyonlarını korumuş pozisyonda, ilacı şu an alsak Ece kendi başına yürüyebilecek.

Bu tedavi olmazsa yakın gelecekte destekle bile yürüyemeyecek. Şu an çok zorlanıyor. Oturamayacak duruma gelebilir. Yıllar geçtikçe kolda güç kaybı olacak. Parmaklarını kullanamayacak. Vücudunda kemikler yamulacak. Akciğer fonksiyonları yavaşlayacak.

“DEVLET BU İLACI TÜRKİYE’YE GETİRSİN DİYE 4 AY BEKLEDİK”

Amerika’da ilaç bulunalı 4 ay oldu. 4 ay bekledik, devlet bu ilacı Türkiye’ye getirsin diye ama olmadı. Bu hastalığın artık bir çözümü var ama bizim çocuklarımıza bu ilaç gelmedi. Türkiye’de çok kısıtlı sayıda sadece 20 çocuk için geldi ilaç. İlaç kas verimliğini arttırıyor. İlaç ABD’de onaylanmış ama Avrupa’da da onaylanması gerekiyor. Bakanlık EMA’nın onayını beklediğini söylüyor. ABD’de hastalığın tipine bakılmaksızın ilaç uygulanıyor. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar etkili olacak. Normal fiyatı olan bir ilaç olsa bir şekilde alınır ancak bu tutarı ödemeye gücümüz yok. Hastalığın çaresi var ama Türkiye’de yok. SGK kapsamına alınıp çocuklara verilmiyor. Bize sadece yurt dışından alabilirsiniz kapısı açıldı. SGK kapsamına alınsa bile biz faydalanamayacağız. Bizim reçetemiz yurt dışından almamıza imkan sağlıyor.”

TEYZESİ DERNEK KURUYOR

Ece’nin tedavisi için kampanya başlatan teyzesi İpek Badırgalı, SMA Birlikte Yürüyelim Derneği’ni kurmak için harekete geçti. Kampanyayı diğer SMA hastası çocuklara da yardım için başlattığını söyleyen İpek Badırgalı şu bilgileri verdi.

 

“Günlük hayatta çok rahat yapabildiği faaliyetleri yapamıyor. Parka gittiğinde diğer çocuklar gibi koşturamıyor. Her gün fizik tedaviye gidiyor. Kendisi de bebekleri ile oynarken onlara fizik tedavi yaptırıyor. Diğer çocukların oynadığı oyunları biraz daha farklı oynayabiliyor. Saklambaç oynarken 10’a kadar sayıyor ama eşyaları sadece kendi arkasına saklayabiliyor. 23 Nisan’da parka götürdük. Annesi salıncağa bindirmek istedi. Önümde yürüyordu, adımlarını atarken ne kadar zorlandığını görünce bir şeyler yapmak gerektiğine karar verdim ve bir kampanya başlattım. Bu kampanyayı sadece Ece için başlatmadık. Bütün SMA hastaları için başlattık. Ece’nin tedavisi için yeterli olan miktarın dışındaki para diğer SMA hastası çocukların tedavisinde kullanılacak. Kampanyayı valiliğe bildirirken onu da bildirdik. Bir ay içerisinde SMA Birlikte Yürüyelim Derneği de kurulacak. Çalışmaları devam ediyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X