Efkan Ala: ‘Buna fırsat veren kim olursa olsun…’

İçişleri Bakanı Ala, Cevizlik Jandarma Karakolu’na bomba yüklü araçla yapılan terör saldırısına ilişkin, “Buna fırsat veren kim olursa olsun, gereği yapılır ve gereği de yapılmıştır.” dedi.

Efkan Ala: ‘Buna fırsat veren kim olursa olsun…’

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Mazıdağı Belediye Başkanı Necla Yıldırım ile “eş başkan” olarak anılan belediye meclis üyesi Ali Özkan’ın, Artuklu ilçesi Cevizlik Jandarma Karakolu’na bomba yüklü araçla yapılan terör saldırısı sonrası görevlerinden alınmalarına ilişkin, “Mazıdağı’ndaki patlamada, bizim, müfettişlerin ve valilik değerlendirmelerine göre ciddi problemler var. Orada belediyenin bir kamyonu kullanılmıştır, bu olacak iş değildir. Buna fırsat veren kim olursa olsun, gereği yapılır ve gereği de yapılmıştır. İçişleri Bakanlığı tarafından, bizim tarafımızdan görevden uzaklaştırılmıştır.” dedi.

 

Ala, incelemelerde bulunmak için geldiği Erzurum’un Tortum ilçesinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Mazıdağı Belediye Başkanlığındaki görevden almalara ilişkin soru üzerine, belediyelerin görevinin milletten aldıkları oyu, hizmete çevirmek olduğunu ifade eden Ala, “Devletin ve milletin imkanlarını, hele hele araçlarını terör örgütüne bombalı saldırıda bulunsun diye, bir şekilde buna imkan sağlar ve tahsis ederse gereği derhal yerine getirilir” dedi.

Ala, bu olayda da gereğinin derhal yerine getirildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

 

“Bu konuda soruşturma açtığımız belediye başkanlarını, bu konuya ilişkin yine soruşturma açılmış meclis üyelerini görevden uzaklaştırıyoruz. Burada yapılan da budur. Mazıdağı’ndaki patlamada, bizim, müfettişlerin ve valilik değerlendirmelerine göre ciddi problemler var. Orada belediyenin bir kamyonu kullanılmıştır, bu olacak iş değildir. Buna fırsat veren kim olursa olsun, gereği yapılır ve gereği de yapılmıştır. İçişleri Bakanlığı tarafından, bizim tarafımızdan görevden uzaklaştırılmıştır.”

 

“Herkesin aklını başına alması lazım”

 

Terörle mücadelenin topyekün bir mücadele olduğunu ve artık küresel bir sorun haline geldiğini söyleyen Ala, şöyle devam etti:

 

“Uluslararası işbirliği gerektiren bir boyuta ulaşmıştır. Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde bir terör saldırısı olduğu zaman bizler içişleri bakanları olarak İngiltere’den tutun, Amerika Birleşik Devletleri’ne, Fransa’dan, Almanya’ya, Hollanda’ya kadar işbirliği için el birliği için birlikte karşı duruyoruz. Birbirimizle haberleşiyoruz, birbirimize taziyeleri sunuyoruz, alınacak tedbirleri görüşüyoruz. O bakımdan herkesin aklını başına alması lazım. Türkiye sınırları içerisinde milletin verdiği yetkiyi hiç kimse milletin aleyhine kullanamaz, kullanırsa da gereği yapılır.”

 

Suriyeli ve Ahıskalılara vatandaşlık tartışmaları 

 

Ala, Suriyeli sığınmacılar ile Ukrayna’dan getirilerek Türkiye’de iskan edilen Ahıska Türklerine vatandaşlık hakkı tanınmasına yönelik çalışmalara ilişkin de bunun İçişleri Bakanlığı’nın sorumluluk ve görevleri arasında bir husus olduğunu belirtti.

 

Kendilerinin her bir ailenin ve kişinin dosyasını tek tek ele aldıklarını dile getiren Ala, şunları kaydetti:

 

“Çok titiz bir şekilde inceliyoruz ve değerlendirmesini yapıyoruz. Sonra da onları kararlaştırıyoruz. Burada hiçbir tereddüte mahal yoktur. Memleketimizin ve milletimizin lehine ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Bizim aldığımız hiçbir karar, milletimizin aleyhine olmaz. Milletimiz burada müsterih olsun. İkincisi bizim misafirlerimiz, Türkiye’de şu ana kadar dünyanın gıpta ettiği bir şekilde muamele görmüşlerdir. Bizim misafirperverliğimize yakışır bir şekilde şimdiye kadar nasıl yönettiysek bu mevzuyu, bundan sonraki alacağımız kararlar, milletimiz bilsin ki hem o misafirlerimizin lehine hem milletimizin lehine olacaktır ve tercih söz konusu değildir. Biz her bir problem için adım attığımızda, böyle ilgiyle izliyorum, hemen meselenin muhteviyatını anlamadan birtakım değerlendirmeler yapılıyor, eleştirilerde bulunuluyor. Biz milletin ne dediğine bakıyoruz. Milletimizin eleştirilerini, katkılarını, değerlendirmelerini politikamızın merkezine almış durumdayız. Onun için atacağımız her adım ve şimdiye kadar atmış olduğumuz her adım, hem milletimizin menfaatini sağlayacak bir adımdır hem de buradaki misafirlerimizin menfaatini sağlayacak adımdır. Burada herkes müsterih olmalıdır.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X