1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. Eğitim-Bir-Sen 23 yaşında
Eğitim-Bir-Sen 23 yaşında

Eğitim-Bir-Sen 23 yaşında

Şair Mehmet Akif İnan’ın 14 Şubat 1992’de 15 eğitim çalışanı ile birlikte kurduğu Eğitim-Bir-Sen, 23. yaşını kutladı.

A+A-

Eğitim-Bir-Sen’in kuruluşunun 23’üncü yıl dönümü bütün yurtta kutlandı. 

Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi Başkan Vekili Mustafa Sarıgül, 23. yılında Türkiye’nin en büyük sendikası olmanın onurunu yaşadıklarını belirterek, “Sendikacılığı, sınıf ve zümre için yapılacak bir uğraş olarak görmeyen Mehmet Akif İnan’ın, ‘Türkümüz dünyayı kardeş bilendi, Gökleri insanın ortak tarlası’ mısralarındaki kuşatıcılıkla yola koyulup yeni bir çığır açarak başlattığı soylu yolculuk, bütün engelleri ve badireleri aşarak 231 bini aşkın üyesi ile eğitim hizmet kolunun genel yetkili sendikası olmanın yanında, ülkemizdeki en büyük sendika olmayı da başarmıştır” dedi.

“SENDİKAL KULVARDA YENİ BİR SAYFA AÇTIK”

Eğitim-Bir-Sen’in, geldiği noktada birbirinin velisi, varisi, hamisi ve kardeşi olan büyük bir güç birliğine dönüştüğünü hatırlatan Sarıgül, “Genelde ülkemizin ve insanlığın özelde ise eğitim çalışanlarının sorunlarına çözüm üretmek. Mazlumun ve mağdurun yanında, zalimin karşısında yer almak şiarıyla başlayan özlük ve özgürlük mücadelemiz, kuruluş maksadımızda olduğu gibi hak aramanın merkezi, çözümün adresi olmayı başarmıştır. Her türlü oligarşiye karşı demokratik sistem içerisinde katılımcılığı esas alarak sendikal kulvarda açtığımız yeni sayfa, sendikacılığın ideolojik kavga alanı olmaktan çıkmasına ve hizmet alanına dönüşmesine de vesile olmuştur. İnsanları ötekileştirmeyen, kucaklayan ve kuşatan misyonun temsilcileri olarak ‘iyilikleri artırmanın, kötülükleri engellemenin’ izdüşümü olarak algıladığımız sendikal mücadelemiz genel yetkiyle buluşmuş ve aynı zamanda dünya mazlumlarının da sesi olmuştur” dedi.

Kavga zemininde rekabeti değil, rekabet zemininde hizmeti ilke olarak benimseyen bir sendika olduklarının altını çizen Sarıgül, “Üyelerinden aldığı güçle kamunun çözüm ortağı haline gelmeyi başaran sendikamız, kavga zemininde rekabeti değil; rekabet zemininde hizmeti ilke olarak benimsemiştir. Eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunda yaşanan problemlerin çözümünde akıttığı ter ve çözüme attığı imza ile elde ettiği kazanımların sayısını her geçen gün artıran Eğitim-Bir-Sen, ülkemizin demokratikleşmesinde yol açmaya ve yol almaya devam etmektedir. Antidemokratik süreçlerin miras olarak bıraktığı ve muhkemleştirmeye çalıştığı bütün tortuların sökülüp atılmasına vesile olan Eğitim-Bir-Sen, Akif İnan’ın, “Katsayı, üniversitelerdeki başörtüsü zulmü, Milli Güvenlik Dersi ve fişlemeler, 8 yıllık kesintisiz eğitim dayatması, din eğitiminin önündeki engeller başta olmak üzere can yakan birçok meselenin çözümüne katkı sunmuş; geçmişin kirli bakiyesinin ortadan kaldırılmasının yanında sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ve toplu sözleşme hakkının alınması gibi kamu çalışanlarının hayatında dönüm noktası olacak kazanımlara da imza atmıştır” diye konuştu.

“İNSANLIĞIN ORTAK VİCDANINI TEMSİL ETMENİN SORUMLUĞUNU ONURLA TAŞIDIK”

23 yılda ülke sorunlarının yanı sıra ülke dışındaki sorunlara da kulak verdiklerini ifade eden Mustafa Sarıgül, şunları söyledi:

“Eğitim-Bir-Sen, ithal fikirlerin taşıyıcısı olanlara inat kendi medeniyet değerlerine bağlı kalarak, geleneği geleceğe taşımanın gayretiyle hareket etmekte, ülke sınırlarını da aşarak gönül coğrafyamızın dertlerine derman olmayı varlık sebeplerinden biri olarak görmektedir. Bu anlayış, eğitim çalışanlarının ve toplumun takdirini kazanmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi, Filistin’de, Pakistan’da, Doğu Türkistan’da, Suriye’de, Somali’de, Arakan’da velhasıl insanlığın imtihana tabi tutulduğu her yerde sınavı başarıyla vermenin yanında, insanlığın ortak vicdanını temsil etmenin sorumluğunu da onurla taşımaya devam eden Eğitim-Bir-Sen, taşıdığı misyonun hakkını her platformda vererek sorumluluklarının gereğini yerine getirmektedir. Kuruluşumuzun 23. yılı vesilesiyle Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan’ı, eski Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Erol Battal’ı ve ahrete irtihal eden diğer bütün teşkilat mensuplarımızı bir kez daha rahmetle anıyor; gücümüzü oluşturan bütün üyelerimize ve onu temsil eden teşkilatımıza teşekkür ediyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.