Eğitim’in geleceği için bir araya geldiler

Veli, öğrenci, öğretmen ve sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan Bursa Laik ve Kamusal Eğitim Platformu (BULKEP), yapacağı çalışmalarla eğitimdeki kötü gidişata ‘dur’ demeyi hedefliyor.

Eğitim’in geleceği için bir araya geldiler
HABERİ PAYLAŞ

DERYA DEMİR PINAR

Platform adına konuşan Öğrenci Velileri Derneği Şube Başkanı Nermin Kaya, sürekli değiştirilen eğitim modeli nedeniyle hiçbir öğrencinin okuluna başladığı sistemle mezun olamadığını söyledi. Eğitimde ticarileşme ve piyasalaşmanın da giderek arttığını belirten Kaya, “Devlet okullarına bütçeden pay giderek azaltılarak paralel vakıf ve cemaatlere aktarılırken, özel okullar destekleniyor. Bu durum da çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşmada fırsat eşitliğini ortadan kaldırıyor. Ekonomik koşullarını zorlayan aileler de ya tüm şartlarını zorlayarak çocuklarını özel okullara yollamaya çalışıyor ya da imam hatip dayatmalarını kabul etmek zorunda kalıyor” diye konuştu.

Uzaktan eğitimde bazı öğrencilerin materyal eksiliği nedeniyle derslere katılamadığını dile getiren Kaya, “Bu kötü gidişata ‘dur’ demek için, aydınlanmayı, bilimi, laikliği ve kamusallığı ilke edinenler olarak, bu doğrultuda güçlü bir mücadele yürütmek amacıyla bir araya geldik. BULKEP olarak; bilgi, beceri, birikim ve deneyimlerimizi bu amaç uğruna ortaklaştırarak, özlemini duyduğumuz eğitim sistemi için çaba harcayacak, milyonlarca veli, öğrenci ve öğretmen ile birlikte sesimizi yükselteceğiz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X