Ekmek zammının tüketiciye faturası 8 milyar lira

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye’deki fırınlarda günlük 90 milyon civarında ekmek üretildiğini ve bu sayının yılda toplam 32 milyar 850 milyona ulaştığını ifade etti.

Ekmek zammının tüketiciye faturası 8 milyar lira
HABERİ PAYLAŞ

Son dönemde ekmek fiyatlarının ortalama yüzde 25-30 artırıldığına dikkat çeken Yetkin, ‘Günlük olarak üretilen 90 milyon ekmeğin 3 milyon adedi fırınlarda satılamadan kalmakta ve başka şekillerde tüketilmektedir. Standart bir ekmeğin fiyatına asgari yüzde 25 zam geldiğini kabul eder ve satılamayan ekmekten doğan zararı da hesaba katarsak, artışlardan önce 65 milyon 250 bin lira olan günlük ekmek satış hasılatının 87 milyon liraya çıktığı, yani günlük olarak 21 milyon 750 bin lira arttığı görülür” dedi. Yetkin, ekmek fiyatlarındaki artışın tüketiciye yıllık faturasının 8 milyar lira olduğunu belirterek, ekmeğe gelen zam ile buğday fiyatlarının artışı arasında doğrudan bir ilişki olması gerektiğini kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X