Ekonomi sekteye uğramamalı

Mecliste temsil hakkı kazanan siyasi partilere ‘sağduyu ve uzlaşı’ çağrısını sürdüren iş dünyası temsilcileri, ekonominin gözardı edilmemesini istedi.

Ekonomi sekteye uğramamalı

Seçim sonuçlarının ardından önceki gün iş dünyasından gelen ‘uzlaşma’ çağrılarına dün yenileri eklendi. 

Bebe-Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD) Başkanı Halil Atalay, Türkiye ekonomisinin koalisyon hükümetlerinin getirdiği olumsuz gelişmeleri bizzat yaşadığını hatırlattı. 

”Rabbim inşallah o günleri bizlere tekrar yaşatmaz” diyen Atalay, şöyle devam etti: ”2015’in sıkıntılı geçeceği çeşitli kesimler tarafından dile getiriliyordu. Fakat seçimlerin böyle neticelenmesi ve seçim kaynaklı olası bir ekonomik kriz öngörüler arasında yer almıyordu. Şuanda sadece yaşanan gelişmeleri izlemekle yetiniyoruz. Ekonominin sekteye uğramaması tek temennimiz.”

PARTİLERE SAĞDUYU ÇAĞRISI

Kayapa Sanayici ve İşadamları Derneği (KSİAD) Başkanı Yalçın Toy da, ülke ekonomisinde uzun zamandır süregelen olumlu gelişmelerin ivme kaybetmemesi adına tüm siyasi partilerin sağduyulu olması gerektiğini vurguladı. Demokrasilerde sandıkların büyük önemi olduğunu dile getiren Toy, ”Milletimiz demokrasilerin vazgeçilmezi olan sandıklara giderek son sözünü söylemiştir. Bu sonuçları olgunlukla karşılamak her vatandaşımızın ve siyasi partimizin görevidir. Bizler iş dünyası temsilcileri olarak, kalkınma hamlelerinin devam etmesi için dialog ve uzlaşı ortamının sağlanması gerektiği düşüncesindeyiz” dedi.

TOPLUMSAL UZLAŞI ÖNERİSİ

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, güven ortamı ve ekonomik istikrarın zarar görmemesi gerektiğini söyledi. Mescioğlu, ”Sandıklar demokrasinin vazgeçilmez unsurlardır. Milletin iradesi sandığa tecelli etmiştir ve bu irade her şeyin üzerindedir. İMSİAD olarak, güven ve ekonomik istikrarın sağlanması gerektiği düşüncesindeyiz. Bugüne kadar artarak süregelen ekonomik gelişmelerin ivme kaybetmemesi için toplumsal bir uzlaşı ve sağduyunun hâkim olması gerekmektedir” dedi.

ATILACAK ADIMLARA DESTEK

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) Başkanı Dr. Aytuğ Onur, seçim değerlendirmesinde, sandıktan çıkan sonuçlara göre halkın uzlaşma istediğinin altını çizdi. Onur, ”Milletin iradesi her şeyin üstündedir. Ülkemizde sağduyu ortamının oluşması için atılacak adımların destekçisi olacağımızı açıkça ifade etmek istiyorum. İş dünyası olarak, ekonomik ilerleyişin sürmesi adına bu buluşmanın mutlak olduğu kanaatindeyiz” diye konuştu.

YATIRIMCI TEMKİNLİ DAVRANIR

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Bursa Şube Başkanı Osman Arslan, seçimlerin sükûnet ve barış içinde geçmesinin demokrasi açısından memnuniyet verici bir gelişme olduğunu ifade etti. Seçim sonuçlarındaki durumun ekonomik anlamda ülke ekonomisine yansımaları olacağını kaydeden Arslan, iktidar belirsizliklerinin iç ve dış müteşebbislerin yapacakları yatırımlarda temkinli davranılmasına neden olabileceğini vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X