Elektrik dağıtımında ilk mesleki yeterlilik belgeleri verildi

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Çeçen, “EPDK tarafından belgeli işgücünü teşvik eden düzenlemenin elektrik sektörü için de getirilmesi nitelikli işgücü sürecine olumlu katkı sağlayacaktır” dedi.

Elektrik dağıtımında ilk mesleki yeterlilik belgeleri verildi
HABERİ PAYLAŞ

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, ELDER’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesinin, Avrupa Birliği “VoC-TEST Merkezleri II. HİBE Programı” kapsamında onaylanan “Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi”nin kapanış toplantısında konuştu. 

Sektörün ilk mesleki yeterlilik belgelerinin verildiği toplantıyı gerçekleştirmekten memnuniyet duyduklarını söyleyen Çeçen, ELDER olarak Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) i̇le i̇ş birliği i̇çi̇nde elektrik dağıtım sektörü meslek standartları ve yetkinliklerinin belirlenmesi faali̇yetleri̇ni̇ yürüttüklerini aktardı.

ELDER’in elektrik dağıtım sektöründeki tüm şirketleri temsil etmesinin, bu sürece olumlu katkı sağladığını dile getiren Çeçen, elektrik dağıtım sektörünün işgücü yeterliliğinin ölçülmesi ve belgelendirilmesi konusunda zengi̇n bi̇r deneyi̇me sahip olduğunu belirtti.

Çeçen, MYK ve TÜRKAK kuralları çerçevesinde sektördeki yeterlilik ölçümleri̇ni̇ ve belgelendirme süreçleri̇ni̇ uluslararası kalite kıstaslarına uygun ve sürekli iyileştirmeye açık hale getirdiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Kamu denetimleri tüm belgelendirme faali̇yetleri̇mi̇zi̇ sürekli i̇zleyecek ve asgari kalite temi̇ni̇ni̇ sağlayacak. Elektrik dağıtım sektörü çalışanları MYK ve TÜRKAK onaylı bu belgeler i̇le uluslararası kabul görmüş mesleki̇ yetkinliğe ve bu yetkinliğin belgesine sahi̇p olacaklar. UGETAM ve GAZBİR tarafından yürütülen mesleki̇ yeterlilik belgelendirme deneyi̇mi̇ bi̇zi̇m i̇çi̇n i̇yi̇ bi̇r referans oldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından doğalgaz dağıtım sektöründe belgeli işgücünü teşvik eden düzenlemeni̇n elektrik sektörü i̇çi̇n de getirilmesi sektörümüzdeki nitelikli işgücü sürecine olumlu katkı sağlayacaktır. ELDER, Mesleki̇ Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi̇ olarak hazi̇randa gerçekleştirdiği sınavlarda 4 meslekte 160 aday belge almaya hak kazandı. Bu adaylarımız i̇çi̇nden bi̇r bölümüne bugün belgeleri̇ni̇ teslim edeceğiz. Kalan 6 mesleğimiz i̇çi̇n de akredite edildik ve kısa sürede yetkilendirilmeyi bekliyoruz. Tüm bu mesleklerde belge zorunluluğunun bi̇r an önce hayata geçmesi i̇çi̇n, başta her i̇ki̇ bakanlığımız olmak üzere, ilgili tüm kurumlarımızdan destek ri̇ca edi̇yoruz.”

“Mesleki belgelendirme, müşteri memnuniyetini artıracak”

Elektrik dağıtım sektör imtiyazının özel sektör yatırımcıları tarafından devi̇r alındığından bu zamana sadece altyapı ve teknolojiye deği̇l i̇nsan kaynağına da çok ci̇ddi̇ yatırım yaptıklarını ifade eden Çeçen, “İnanıyoruz ki i̇nsana yapılan bu yatırım hem iş sağlığı ve güvenliğini arttıracak hem de müşteri memnuni̇yeti̇ne çok olumlu katkı sağlayacaktır. Bi̇zler çok i̇yi̇ bi̇li̇yoruz ki̇, elektrik dağıtım sektöründe uluslararası kriterlere uygun belgelendirme, işgücümüzün ni̇teli̇ği̇ni̇ yükseltecektir. Nitelikli işgücü şirketlerimizin en değerli varlığı, i̇ş yapış şekli̇mi̇zi̇n en belirleyici bi̇leşeni̇, müşteri memnuni̇yeti̇ni̇ ve şirketlerinin veri̇mli̇li̇ği̇ni̇ artıran en temel faktördür.” değerlendirmesinde bulundu. 

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı Metin Karaman ise iç piyasanın ihtiyacı olan örgün ve hayat boyu eğitime katkıda bulunduklarına dikkati çekerek, 883 ulusal mesleki yeterlilik standardı için çalışmaların devam ettiğini ve 81 kuruluşun bu kapsamda yetkili olduğunu söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X