Elma üreticisi umduğunu bulamadı

Yenişehir ve Orhangazili elma üreticileri bu sezon umduklarını bulamadı. Elmanın çürüyerek dökülmeye başladığı belirtilirken, çiftçinin alternatif ürüne yöneleceği ifade edildi.

Elma üreticisi umduğunu bulamadı

GÜRHAN ADANA-NEVZAT OKUMUŞ

Yenişehirli elma üreticileri, bu sezon umduklarını bulamamaktan yakınırken, alıcı çıkmayınca hasat zamanı geçen elmaların yerlere dökülmeye başladığı belirtildi. Her yıl haziran ayının sonu, temmuz ayının başlarında tüccara toptan satış yaptıklarını belirten Yolörenli elma üreticisi Zeki Çakar, sezon sonu olmasına rağmen henüz satış yapamadıklarından yakındı. Çakar, “Tüccarlar iç piyasada talep olmadığını söylüyorlar. 3 aydan beri bekliyoruz, daha bir tek elma satamadık. Elmalar dökülüp çürümeye başladı” dedi. 

21 dönümlük elma bahçesinde 4 bin 800 ağaç bulunduğunu anlatan Çakar, “Geçen yıl bu bahçemdeki elmaları 130 bin TL’ye satmıştım. Önümüzdeki yıl ağaçları kesip bahçemi tarlaya çevireceğim ve fasulye ve domates gibi ürünler yetiştireceğim” diye konuştu.

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş da elmaların çürümeye başladığını belirterek, “Yenişehir Ovası’nda sezon sonunda binlerce elma ağacı kesilecek. Elma ağaçları odun olacak. Çiftçimiz pazar bulamadığı için elma yetiştiriciliğinden vazgeçiyor” ifadelerini kullandı. 

ALTERNATİF ÜRÜN

Orhangazi’de de ilçenin önde gelen tarımsal ürünlerinde biri olan elma, bu sezon üreticisini üzdü. Elmanın dalında müşteri beklediğini belirten elma üreticisi Salih Denlü, 42 dönümlük elma bahçesini bu yıl sökmek ve başka bir ürüne yönelmek istediğini söyledi. Salih Denlü, “Elma çok, alan yok. Bu sene rekolte iyi ama piyasası yok. Bodur elma türünün kilosu pazar tezgahlarında 2-3 lira, ama bahçedeki elmanın kilosuna 50 kuruş veren yok” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X