Emekliler ek ödemeye zam istiyor

Emeklilerin vergi yükünü omuzlarında hissettiğini belirten Kazım Ergün, Bu yükün azaltılması vergi iadesi yerine getirilen yüzde 4-5 ek ödeme oranlarının yüzde 8-9’a yükseltilmesiyle bir miktar mümkündür” dedi.

Emekliler ek ödemeye zam istiyor

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emekliler için vergi iadesi yerine getirilen ek ödemenin arıtılmasını istediklerini söyledi.

Ergün, yaptığı açıklamada, emeklilere ödenen vergi iadesinin 2006 yılında kaldırıldığını, bunun yerine ek ödeme uygulaması getirildiğini hatırlattı. Ek ödemelerin emekli aylık miktarına göre yapıldığına dikkati çeken Ergün, şu bilgileri verdi: ”Bu yılın ilk 6 aylık döneminde emekli aylığı bin 18 liraya kadar olanlara yüzde 5, bunun üzerinde olanlara ise yüzde 4 ek ödeme yapılıyor.

Oysa emekliler, temel gıda maddeleri için yüzde 8 Katma Değer Vergisi (KDV); doğalgaz, elektrik ve su gibi zorunlu harcamalara da ortalama yüzde 15 vergi ödüyor.”

ALEYHİNE BİR UYGULAMAYA DÖNÜŞTÜ

Vergi iadesinin yerine getirilen ek ödemenin düşük yüzdelerle ödenmesinin zamanla emeklilerin aleyhine olan bir uygulamaya dönüştüğünü ifade eden Ergün, şunları kaydetti: ”Emeklilerimizin harcamalarındaki fişlerin karşılığı olarak aldıkları yüzde 15 oranına kıyasla bugünkü ek ödeme yüzde oranları düşük kalıyor.

Emeklilerin, fiş toplama çilesinden kurtarılmasını olumlu bulmakla birlikte, yaşadığı maddi kayıptan rahatsızlık duyuyoruz. Bugün emeklilerimiz ek ödemedeki yüzde 4 ile 5’lik düşük oranlar nedeniyle her ay maddi kayba uğruyor. Bu, emeklilerimizin vergi yükünü omuzlarında hissetmesine neden oluyor.

Bu yükün azaltılması vergi iadesi yerine getirilen ek ödeme oranlarının yüzde 8-9’a yükseltilmesiyle bir miktar mümkündür.”

NEFES ALMA İMKANI SUNACAK

”Toplumun birçok kesimine teşvik uygulayan hükümetimiz, taleplerimizi dikkate alarak biz emeklilerin ek ödeme yüzdelerini artırmalıdır” diyen Ergün, ”Yıllardır düşük gelirleriyle bir yaşam standardını tutturmaya çalışan birçok emeklimiz geçinmekte zorlanıyor.

Böyle bir ortamda, aylıklarının artırılmasına dönük atılacak her adım onlara az da olsa bir nefes alma imkanı sunacaktır” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X