Emir Sultan Türbesi hayat buldu

Bursa’nın büyük evliyalarından olan Emir Sultan Hazretleri’nin türbesinde sandukanın etrafındaki 600 yıllık kündekari işlemelerin restorasyonu bitti. Türbenin yeni hali dualar eşliğinde ziyaretçilerle buluştu.

Emir Sultan Türbesi hayat buldu
HABERİ PAYLAŞ

Ahşap oymacılığı sanatı olan kündekarinin çok değerli örneklerinden Emir Sultan Türbesi’nin sandukası etrafındaki eserler, 2 ay süren restorasyon sürecinin ardından dualar eşliğinde ziyaretçilerle buluştu.

 

Yüzlerce yıllık bu ahşaplar böceklere karşı ilaçlandıktan sonra, çatlak olan yerler ilaçlandı. Daha sonra boyaları ve altın varakları aslına uygun olarak tekrar yapıldı. Neredeyse 10 yıldır altın varakları kararmış halde olan ve tahta kuruları saran 600 yıllık eserler üzerinde 5 usta çalıştı. Çalışmalar esnasında türbe ziyaretçilere açık tutulurken, sadece bir bölüm restorasyon için kapatıldı.

Çalışmalara Ramazan’dan önce başladıklarını belirten restorasyon uzmanı Bedrettin Akalın, “Yaklaşık 60 gün uğraş gerekiyordu buraya. Eserler çok fazla yıpranmıştı, çürüyen yerler vardı. Oraları tekrardan onardık. Daha sonra altın kaplamaları yaptık. Yaklaşık 200 gram altın kullandık. 60 bin liraya yakın bir maliyeti oldu restorasyonun. Bazı zaman 3, bazı zaman ise 5 kişilik bir ekiple çalıştık. Her usta kendi alanına giren işleri yaptı. Titizlikle 2 ay boyunca çalıştık. Eserleri aslına uygun olarak restore etmeye çalıştık. İlk yapıldığı şeklin izleri hala belli. Hatta bir bölümü de olduğu gibi bıraktık ki ziyaretçiler aslını da görebilsin” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X