‘Emniyetin olmadığı yerde ekonomi olmaz’

”Emniyetin olmadığı bir yerde ne ekonomi olur ne turizm olur ne ticaret olur” diyen Başbakan Yardımcısı Yılmaz, terörle kararlı bir şekilde mücadele edildiğini söyledi.

‘Emniyetin olmadığı yerde ekonomi olmaz’
HABERİ PAYLAŞ

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ”Terör örgütü aslında orada yaşayan insanlara zarar veriyor” dedi.

Yılmaz, 6. İstanbul Finans Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Terör saldırılarına yönelik bir soru üzerine Yılmaz, ”Terör dünyanın belası, ülkemizin de maalesef acısını çektiği bir hadise” diye konuştu. 

 

Terörün sadece doğrudan bir bedeli olmadığını, dolaylı bedelleri de bulunduğunu ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti: ”Özellikle de Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan insanlarımız için… Maalesef terör yüzünden orada yaşayan insanların hem yaşam şartları hem de ekonomik şartları olumsuz etkileniyor. Terör örgütünün de bunu çok sistemli bir şekilde yaptığını görüyoruz. Örnek vermek gerekirse, gümrük kapılarında görev yapan insanlara saldırılar oldu. Bu nedenle de bazı kapıları ister istemez tedbirler aldıktan sonra çalıştırmak durumundayız. Bunun bedelini orada yaşayan insanlarımız ödüyor. Dolayısıyla terör örgütü aslında orada yaşayan insanlara zarar veriyor.”

FARKLI NOKTAYA GELECEK

Güvenlik güçlerinin yol emniyetini, insanın emniyetini, halkın emniyetini sağlamaya çalıştığını anlatan Yılmaz, ”Emniyetin olmadığı bir yerde ne ekonomi olur ne turizm olur ne ticaret olur. Dolayısıyla terör maalesef aynı zamanda bu tür bazı bedeller de ödetiyor bize. Ama biz bununla kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz ve buna devam edeceğiz” dedi. Yılmaz, terör hadiselerinin hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını belirterek, kararlı, topyekun ve çok yönlü bir mücadeleyle bu konuda farklı bir noktaya gelineceğini dile getirdi.

ORTA VADELİ PROGRAM HAZIRLIĞI

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, İstanbul Finans Merkezi projesinin son durumuna ilişkin bir soru üzerine, ”Önemli bir aşamaya gelmiş durumdayız. TOKİ bu konuları takip ediyor. Belli ihaleler, projelendirmeler yapılmış durumda. Aşağı yukarı kazma vurmaya doğru yaklaşmış vaziyetteyiz. İnşallah kısa sürede kalan işlerimiz de tamamlanır ve hep birlikte temeli atarız” ifadelerini kullandı. ‘İşleri canlandırmak için son dönemde atacağınız bir adım var mı’ şeklindeki soruya ise Yılmaz, ”Şimdi bir orta vadeli program hazırlıkları içindeyiz. Bütçe çalışmalarımızı yapıyoruz. O politika belgelerimiz içinde bu hususları değerlendireceğiz” yanıtını verdi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X