Emzirme ve anne sütü çok önemli

Doruk Sağlık Grubu tarafından Doruk Yıldırım Hastanesi’nde “Anne Sütünün Önemi ve Emzirme” konulu bir toplantı düzenlendi.

Emzirme ve anne sütü çok önemli

Çok sayıda vatandaşın katıldığı toplantıda konuşan Dr. Gül Menekşe Şen, “Bugün burada bir ay içinde doğum yapmış, yeni doğan servisimizde kalmış annelerimizle birlikte bir eğitim yaptık. Amacımız, özellikle ilk 6 ayda anne sütünün öneminin anlatılması. İlk 6 ayın ardından anne sütü artı ek besinlerin iki yaşına kadar anne sütü vermenin önemini anlattık” dedi. Anne sütünün önemi hakkında bilgiler veren Dr. Şen, her şeyden önce anne sütünün, hem bebeğin hem annenin hakkı olduğunu söyledi. Anne sütü alan bebeklerde obezitenin daha düşük oranla görüldüğünü belirten Dr. Gül Menekşe Şen, “Bebek üzerinde çok önemli etkileri var. Okul dönemindeki zeka seviyesini yükseltir, diyabetle baş etmede önemli bir rol üstleniyor. Anne sütü alan bebeklerde obezite ve kalp hastalıklarının görünme oranı çok düşüktür. Bunların haricinde anneyi de belli hastalıklardan koruyor. Mesela meme kanseri, rahim kanseri, osteoporoz gibi hastalıklar, anne sütü veren annelerde daha az rastlanıyor. Bu yüzden ilk 6 ay anne sütünün önemine işaret ediyoruz” diye konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X