En ağır fuar

Tüyap Bursa Fuarcılık, Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) işbirliğinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı’ yarın kapılarını açıyor. ‘Sektörün en ağır’ı oldu

En ağır fuar
HABERİ PAYLAŞ

ASLIHAN AYDIN

Tüyap Bursa Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü, dün BTSO Altıparmak Temsilcilik Binası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında fuarın her geçen sene büyüdüğünü söyledi. 60 bin metrekarelik sergileme alanına ulaşıldığını dile getiren Ersözlü şunları kaydetti: “Yüzde 20’lik büyüme ile 215 firma katılıyor. 2 bine yakın blok mermer sergilenecek. 50 bin ton ağırlığında taş, fuarda ilk kez sergilenecek. Bu, Türkiye’nin tüm sektörlerde en ağır fuarıdır. 11-12 milyon dolar değerinde taş var. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hepsinin satılacağını düşünüyoruz. Firmalarımız iyi bir hazırlık yaptı. 2016’da 19 bin profesyonel ziyaretçiyi ağırlarken, bu yıl 20 bin kişi hedefliyoruz. Hindistan, Çin ağırlıklı olmak üzere farklı coğrafyalardan taş almak için 40’ın üzerinde ülkeden işadamları geliyor” diye konuştu.  

40’I AŞKIN ÜLKEDEN ALICILAR

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran ise Türkiye’nin dünya doğaltaş rezervinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip olduğuna dikkat çekti. Üretimin tamamına yakınının özel sektör tarafından gerçekleştiğini belirten Duran, “İşletmelerin yüzde 10’u ise Bursa’da bulunmaktadır ve bunlar 2 bin istihdam sağlamaktadır” dedi. Sektörün 2017’de ilk 8 ayda 165 ülkeye, 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğinin altını çizen Duran, yıl sonunda 2 milyar dolar, 2018’de ise 2,5 milyar dolar ihracat hedeflendiğini vurguladı. Duran, fuarda, Çin ve Hindistan başta olmak üzere 40’ı aşkın ülkeden önemli yabancı yatırımcıları da Bursa’da sektör temsilcileriyle buluşturacaklarını kaydetti. MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu da, Bursa’nın fuarcılıkta önümüzdeki yıllarda çok daha iyi noktalara geleceğini söyledi. Uluslararası Blok Mermer Fuarı’nın dünyada ilk olarak Bursa’da düzenlendiğine dikkat çeken Efendioğlu, fuarın 28 Ekim akşamına kadar gezilebilecek.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X