‘Enflasyonda suçlu üretici değil’

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ve gıdada enflasyonun yıllık bazda genel tüketici enflasyonunun altında kaldığını bildirerek, ”Enflasyonda suçlunun çiftçi olmadığı ortadadır. Artık üretici market arasındaki maka

‘Enflasyonda suçlu üretici değil’

Bayraktar, yazılı açıklamasında, ekim ayında da hem tarımda üretici hem de tüketici enflasyonunun genel tüketici enflasyonunun altında gerçekleştiğini belirtti. Tarımda üretici fiyatlarının, tarla üretiminin en üst noktalara ulaştığı yaz aylarının yaşandığı döneme girildiğinden düştüğünü hatırlatan Bayraktar, ”Eylül ayıyla birlikte yüzde 1,01’lik bir artış yaşanmıştı. Ekim ayında yüzde 0,63’lük bir gerileme daha görüldü. Genel tüketici enflasyonunun yüzde 7,16 olduğu bir ortamda tarımda üretici enflasyonu yüzde 3’ün altında kaldı. Ekim ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 4,39’dan yüzde 2,86’ya geriledi” dedi.

MAKAS KAPATILMALI

Bayraktar, tarımda üretici enflasyonu, genel tüketici enflasyonunun yıllıkta 4,3 puan, gıda ve alkolsüz içeceklerde ise 1,96 puan altında kaldığına işaret ederek, şunları kaydetti: 

”Tarımda üretici fiyatındaki artışın, gıda ve alkolsüz içeceklerdeki tüketici enflasyonunun 2,34 puan altında kalması üretici market fiyatları arasındaki makasın açıldığını göstermektedir. Enflasyonda suçlunun çiftçi olmadığı ortadadır. Artık üretici market arasındaki makas kapatılmalı, hem çiftçi hem de tüketici mağdur olmaktan kurtarılmalıdır.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X