Enver Paşa’nın özel eşyaları müzayedede satıldı

Enver Paşa’ya ait 122 parçadan oluşan özel eşya, İstanbul’da düzenlenen müzayedede satıldı.

Enver Paşa’nın özel eşyaları müzayedede satıldı

İstanbul Müzayede sahibi Uğur Yeğin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Enver Paşa’nın torunu Osman Mayatepek tarafından satışa çıkartılan görev yaptığı cephelerdeki fotoğraflarının yanı sıra üniforması, şapkası, kurmaylık diploması, çatal bıçak takımı, madalyaları, askeri harita ve tablolar, kara kalem çalışmalarıyla eşi Naciye Sultan’a ait fotoğraflarından oluşan 122 parça eserin satıldığını söyledi.

 

Eşyaların satılması için nisan ayında yapılması planlanan müzayedenin Milli Savunma Bakanlığından gelen talep üzerine ertelendiğini anlatan Yeğin, dün gerçekleştirilen müzayedede 122 özel eşyadan 64’ünün Yıldız Sarayı Müzesi ile Genelkurmay Başkanlığına bağlı Askeri Müze, geri kalanların da özel koleksiyonerler tarafından satın alındığını belirtti.

 

Müzayedede Askeri Müze’nin eşyalardan savaşlarda kullanılanları ile tabloları, Yıldız Sarayı Müzesi’nin ise eşi Naciye Sultan’a ait olanları satın aldığını dile getiren Yeğin, Yıldız Sarayı’nca Paşa’nın Sultan Reşad tarafından hediye edilen altın ve gümüş işlemeli kılıç ve Purdey marka tüfeği de koleksiyonuna kattığını ifade etti.

 

Eserlerin müzeler tarafından satın alınmasının kendileri açısından sevindirici olduğunu vurgulayan Yeğin, “Bu eserlerin topluma kazandırılması gerekiyordu. Bu gerçekleşmiş oldu. İnsanlarımız Paşa’nın eşyalarını artık bu müzelerde görebilecekler” dedi.

 

Müzayede Enver Paşa’ya ait fotoğrafların özel koleksiyonerlerin yoğun ilgisiyle karşılaştığına işaret eden Yeğin, bin liradan satışa çıkan fotoğrafların 2 bin 500 liraya kadar alıcı bulduğuna dikkati çekti.

 

Kılıcı 170 bin, tüfeği 225 bin liraya alıcı buldu

 

Yeğin, Enver Paşa’nın eşyalarından bazılarının satış fiyatı hakkında ise şu bilgileri verdi:

 

“Enver Paşa’ya 2. Abdülhamit tarafından verilen binbaşılığa terfi beratı 15 bin, üniforması 40 bin, arazide kullandığı başlıklar 10 bin liradan alıcı buldu. Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm’in 1917’de Türkiye ziyareti sırasında hediye ettiği özel miğfer 85 bin, üzerinde “Allah bizimledir” yazısı bulunan merasim kılıcı 12 bin, Sultan Reşad tarafından hediye edilen altın ve gümüş işlemeli kılıç 170 bin, yine Sultan Reşad’ın hediye ettiği 1888 yapımı Purdey marka tüfek 225 bin liraya satıldı. Eşyalardan kamçısı 50 bin, Japon İmparatorluğu tarafından hediye edilen harakiri bıçağı 40 bin, paşanın savaşlarda boynunda taşıdığı küçük Kur’an-ı Kerim 15 bin, mühürleri 20’şer bin ve özel sancağı 80 bin liradan satıldı.”

 

Enver Paşa kimdir

 

İstanbul’da 23 Kasım 1881’de doğan İsmail Enver (Enver Paşa), 4 Ağustos 1922’de Tacikistan’da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti.

 

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında etkin olan asker ve siyaset adamı Enver Paşa, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin kurucusu ve önderleri arasında yer aldı.

 

1914’te Padişah Abdülmecit’in torunu, Şehzade Süleyman’ın kızı Naciye Sultan ile evlenerek Osmanlı hanedanına damat olan Enver Paşa, Osmanlı Devleti’nde Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili görevlerinde de bulundu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X