EPDK’dan kar marjı uyarısı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) bazı akaryakıt dağıtım şirketlerinin kar marjlarına uymadığının tespit edildiği, bu durumun devam etmesi halinde Kurumun tüketicinin mağdur edilmesini engellemek için kanuni hakkını kullanacağı duyuruldu.

EPDK’dan kar marjı uyarısı
HABERİ PAYLAŞ

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, yapıtğı açıklamada bazı yabancı menşeli dağıtım şirketlerinin benzin ve motorin fiyatlarının tespitinde kar marjında artışa gittiğini, Kanun ve Kurul kararı ile belirlenen çerçeveye uygun olmayan şekilde fiyat belirlemeye başladıklarının tespit edildiğini söyledi. Yılmaz, Petrol Piyasası Kanunu’na göre benzin ve motorin fiyatlarının en yakın serbest piyasalardaki fiyat oluşumuyla uyumlu olması gerektiğini hatırlattı.

UYMAYANLARA İŞLEM YAPILACAK

Yılmaz, fiyatların ilgili kanundaki kriterlere uygun oluşmadığı durumlarda EPDK’ya tavan fiyat belirleme yetkisi verildiğini dile getirdi. Yılmaz, ‘EPDK’nın bu yetkiyi nasıl kullanacağı ‘Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı’ ile ortaya konulmuş olup, akaryakıt şirketlerinden bu karardaki yapıya uygun hareket etmesini bekliyoruz. Biz sektörün şeffaf, liberal ve rekabetçi yapısının korunması için üzerimize düşeni yapmaya daima hazırız. Ancak tüketicinin mağdur edilmesine de asla seyirci kalmayız’ dedi. Yılmaz, gerekli adımların atılmaması durumunda kanunun kendilerine verdiği yetki çerçevesinde işlem yapacaklarını açıkladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X