Erdoğan: ‘Operasyonda da olacağız masada da olacağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gece yarısı başlatılan Musul’u DAEŞ’ten kurtarma operasyonuyla ilgili ”Türkiye’nin olmadığı bir operasyondan doğabilecek neticelerden sorumlu değiliz. Operasyonda da olacağız masa da olacağız” dedi.

Erdoğan: ‘Operasyonda da olacağız masada da olacağız’
HABERİ PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi’nde konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Türkiye son yıllarda dünyada eşine az rastlanır türden darbe girişimlerine maruz kalmıştır. 15 Temmuz’daki hadise ordu içindeki FETÖ mensuplarının giriştiği silahlı darbe girişimiydi. FETÖ son çare olarak silaha sarıldı. Teröristler milletin üzerine kan ve ateş yağdırdılar. Biz böyle bir ihanete ihtimal vermiyorduk.

Emirleri hukuktan değil bir örgütten alan, vicdanını bu örgütün elebaşının talimatlarına göre şekillendiren kişilerin adaleti tesis etmesi mümkün değildir. Türkiye, bu örgüt mensuplarının yol açtığı yargı faciaları sebebiyle çok sıkıntılı dönemler geçirdi. Bir dönem adalet müessesesine yönelik güven duygusu erozyona uğradı. Milletimizin gönlünde yara, milletimizin gönlünde adeta felç meydana getiren adalet anlayışını düzeltebilmek için önce bu felaketlere sebep olanların hak ettikleri şekilde cezalandırılması şarttır.

”ÖNCE DOĞU ALMANYA İLE BATI ALMANYA’NIN BİRLEŞTİĞİ DÖNEME BAKSINLAR”

17-25 Aralık’ta kendisi darbe teşebbüsünün aracı olan yargı teşebbüs karşısında en etkin tepki veren kurum olarak karşımıza çıktı. Attığımız her adım anayasamıza yasalarımıza uygundur. Batılı bazı dost görünenler ama bunlar hukuka uygun mu diyorlar. Siz ne kadar hukuktan anlıyorsanız biz de en az sizin kadar hukuktan anlıyoruz. Bize hukuk dersi verenlerin önce Doğu Almanya ile Batı Almanya’nın birleştiği döneme baksınlar. OHAL ilanı… Fransa’ya baksınlar. Biz basit bir terör eylemi ile karşı karşıya değiliz. Kara para aklamanın en geniş anlamda dünyadaki örneği bunlar. Yurtdışına bu paraları kaçırmayı mı arıyorsunuz? Bunlara bakın görürsünüz. 

”BU COĞRAFYA SÜREKLİ TERÖRİZMLE İÇ İÇE”

Türkiye dünyada terör örgütlerinin saldırılarına en çok maruz kalan kayıp veren ülkedir. Şu anda buradaki dostlarımız arasında terörizmle sürekli baş başa olan kardeşlerim var. İşte Irak, Pakistan, Suriye, Somali… Libya, Mısır öyle her yer… Bu coğrafya sürekli terörizmle iç içe. Suriye ile ilgili olarak yaşadıklarımız var. Sürekli sabrettik. Sürekli Suriye tarafından roketler atıldı. Dedik ki artık durmayacağız.

”KUSURA BAKMAYIN”

Suriye ile yakından uzaktan alakası olmayanların Suriye’ye girmesi hak bize gelince sizi katil Esed çağırmadı ki nasıl oraya gidersiniz diyorlar. Kusura bakmayın gideriz. Girdik önce Cerablus’tan başladık.

”MUSUL OPERASYONUNDA DA OLACAĞIZ, MASADA DA OLACAĞIZ”

Şimdi Musul başladı. Ne diyorlar Türkiye Musul’a girmesin. Nasıl girmeyeyim. 350 kilometre sınırım var. Tehdit altındayız. Hiç ilgi alakası olmayanlar gelip giriyor Bağdat onlara gel demiş gel demedikleri zaman Irak’a gelenlere niye hayır demedimiz. 14-15 sene önce Saddam gel mi dedi bunlara. Ama girdiler. Milyonu aşkın insan öldü. Kendilerine söyledik Genelkurmay Başkanım ABD’de. Ne gibi adımlar atıyoruz bunları konuştuk. Kendilerine aynısını söyledik Türkiye’nin olmadığı bir operasyondan doğabilecek neticelerden sorumlu değiliz. Operasyonda da olacağız masa da olacağız.

”MİSAK-I MİLLİ’Yİ OKURLAR”

Beyefendiler arzu ederlerse Misak-ı Milli’yi okurlar. Şu anda bizim Musul’da kardeşlerimiz var. Araplar Türkmenler Kürtler… Bizim burada duyarsız olmamız mümkün değil. Kimse bizden Başika’dan çıkmamızı beklemesin.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X