Erdoğan-Putin görüşmesine Rus basını ne dedi? İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Rusya’da Putin ile kritik görüşmeyi gerçekleştirdi. Baş başa yaklaşık 3 saat kapalı kapılar ardından neler konuşuldu? Gündemde çok önemli başlıklar vardı. Peki görüşmenin perde arkasında neler var? Rusya’da görüşmeye lişkin neler konuşuldu? Gazeteci Siyamend Kaçmaz detayları CNN TÜRK’ten Büşra Arslantaş’a aktardı.

Erdoğan-Putin görüşmesine Rus basını ne dedi? İşte detaylar…

İşte Kaçmaz’ın açıklamaları… Dünkü görüşme her ne kadar basına kapalı gerçekleşmiş olsa da orada bazı anlar vardı. Kremlin’in paylaşmış olduğu bir video vardı ki Erdoğan’la Putin’in vedalaştığı ana dair. Saray’ın çıkışındaki noktada Putin ile Erdoğan’ın ayak üstü yapmış olduğu sohbet, birbirlerine antikor seviyelerini sordukları sohbet var. O yüz ifadelerindeki artık vedalaşmanın olduğu sahneydi. İki liderin yüzündeki görüntü Rus basınının da dikkatini çekmiş olacak ki olumlu geçtiğini söylediler.

Dün toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Basına kapalı olmasına rağmen bu görüşme Rus basını tarafından çok dikkatle takip edildi. Rus basını iki liderin de mutlu bir şekilde ayrıldığını vurgulayarak zirvenin olumlu sonuçlandığını ön plana çıkardılar.

HEM KREMLİM, HEM TÜRKİYE…

Özellikle Suriye meselesinin zirvenin ana başlığı olacağını önceden zaten duyurmuşlardı. Hem Kremlin Basın Sözcüsü, hem Türkiye’den yapılan açıklamalarda ana konunun zaten İdlib olacağını biliyorduk.

Bu gergin gündeme rağmen Rus medyası gerçekten görüşmenin olumlu geçtiği izlenimini yansıttı. Rus Haber Ajansı (RIA) Erdoğan ile Putin’in görüşmesinin olumlu geçtiğini söyledi okuyucularına. Soçi’deki zirvenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’deki meselenin, bölgedeki barışın Moskova ve Ankara tarafından sağlanabileceğini ön plana çıkardı.

KIRIM GÜNDEME GELMEDİ

Bir başka haber ajansı TASS, ‘Kapalı kapılar ardında verimli görüşme’ başlığıyla duyurdu Soçi’deki görüşmeleri ve olumlu geçtiğini belirtti okuyucularına. Yine Suriye, Libya, Taliban ve Karabağ konularının gündemde olduğunu söyledi. Fakat TASS şunu da yaptı. Kremlin’in yumuşak noktası Kırım’ın gündeme alınmadığını da okuyucularıyla paylaştı.

Bir başka yayın organı RBK, bu iki liderin uzun bir aradan sonra yaklaşık 2 saat 45 dakikalık görüşmesinin olumlu geçtiği şekilde paylaştı ve görüşmenin süresine dikkat çekti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X