Erdoğan`a yanıt: Müslümanlar keşfettiyse ispat edin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın 1`inci Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi`nde yaptığı, `Amerika kıtasını Kristof Kolomb`dan önce Müslümanlar keşfetti` açıklaması İspanyolları kızdırdı.

Erdoğan`a yanıt: Müslümanlar keşfettiyse ispat edin
İspanyol medyasında Erdoğan’ın sözlerine geniş yer verilirken Kolomb’un günlüğünde asla Küba’da dağın tepesinde görülen bir camiden bahsetmediği, dönemin filozof ve dini adamlarından biri olan Bartolome de las Casas’ın Kolomb ile ilgili yazdığı bir hikayede Küba için “Bir dağ gördüm dağın üzerinde zarif bir camiye benzeyen ufak bir tepecik var’ sözlerini sarf ettiğini ancak bu sözlerin sadece bir din adamının kurgulayarak yazdığı masaldan ibaret olduğu ifade edildi.
 
El Pais gazetesi, Erdoğan’ın bahsettiği Amerika kıtasını 1178 yılında Müslüman denizciler keşfetti tezinin yeni olmadığını İslami yazarların bir Çin belgesine dayandırarak bu iddiayı daha önce de gündeme getirdiklerini belirtti. Gazete ayrıca Erdoğan’ı ispata davet ederek Amerika kıtasında yapılan kazılarda Kolomb öncesi herhangi bir cami kalıntısına rastlanmadığını belirtti; şayet var ise de bunun belgelenmesini istedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X