Erdoğan`dan Terim`e destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsana yatırım yapmamız lazım, gençleri ihtisaslaştırmamız lazım. Fatih Hoca’nın hayallerinin yüksek olduğunu görüyorum. Ne yapsın? Çıkıp kendisi mi oynasın?” dedi.

Erdoğan`dan Terim`e destek
Gazeteciler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ve Yönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü’nde kabul ettiği ve kabule Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan,Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile diğer yetkililerin hazır bulunduğu anımsatıldı.
 
Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin farklı bir süreçten geçtiğini belirterek, “Ekonomik gelişmemizin önünde terör engeli var. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da terör belası varken girişimci oraya yatırım yapar mı? Terör belasının üstesinden gelmemiz gerekiyor. Her zaman söylüyorum: Türkiye bu engeli aştığında uçuşa geçeriz, Türkiye’yi yakalayamazlar. Terörle mücadelede basına önemli görevler düşüyor” ifadelerini kullandığı belirtildi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Suriye’deki gelişmelerle ilgili ABD yönetiminin geç de olsa Türkiye’nin tezlerine yaklaştığının sinyallerinin görüldüğünü ifade ettiği kaydedilen açıklamada, Erdoğan’ın, Suriye’de şimdiki yönetimin değişmesi halinde halkın iradesinin iktidara geleceğini söylediği vurgulandı.
 
Açıklamada, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin’in de Türk basınının sorunlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verdiği, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın çabalarıyla düzenlenen çalıştaylara katıldıklarını ve sorunların çözümleriyle ilgili önerilerini sunduklarını dile getirdiği belirtildi. Görüşmede Bilgin’in, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün en önemli sorunlardan biri olduğu, bu özgürlükleri tehdit eden etkenlerin başında tekelleşme ve sendikasızlaştırmanın geldiğini söyleyerek, “Tekelleşme ve sendikasızlaştırma sansürün ikiz kardeşleridir. Basında tekelleşme sendikayı ortadan kaldırdı. Gazeteciler ‘iş mi sendika mı’ tercihi arasında bırakıldı. Doğal olarak işi ve aşı seçtiler” ifadelerini kullandığı kaydedildi.
 
Görüşmede Bilgin’in, 212 sayılı Basın İş Yasası’nın çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bugüne kadar kazanılmış hakların geri alınmaması gerekir. Üzerinde çalışılan basın yasası önemlidir, hem çalışanın hem de çalıştıranın haklarını teminat altına alıyor. Yasada gazeteci tanımının yapılması çok önemlidir, çünkü karşımıza teknolojiyle birlikte yeni kavramlar çıktı” diye konuştuğu vurgulandı.
 
Bilgin’in, Terörle Mücadele Yasası’nın gazetecilerin terörist suçlamasıyla karşı karşıya kalmalarına yol açan 8. maddesinin gözden geçirilmesini istediği ve “Cemiyetimiz bu ülkenin bölünmez bütünlüğünün ve cumhuriyetimizin en önde gelen savunucusudur. Bu konuda taviz vermeyiz” ifadesini kullandığı belirtildi. Açıklamaya göre, Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a,Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan “Türk Basının Sorunları – Görüş ve Önerilerimiz” başlıklı raporu sundu.
 
Açıklamada, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın da Basın İş Yasası’yla ilgili çalıştayların devam edeceğini, ancak bu yasanın gazetecilere sağladığı haklarda kesinlikle geriye dönüş olmayacağını söylediği kaydedildi.
 
‘Çıkıp kendisi mi oynasın?’
 
Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir soru üzerine Türk sporu için çok önemli yatırımlar, bütün büyükşehirlerde statlar yapıldığını ifade ederek şunları kaydetti:
 
“Federasyonlar olsun, milli takım teknik direktörleri olsun, hepsiyle görüşmeler yaptım. İnsana yatırım yapmamız lazım, gençleri ihtisaslaştırmamız lazım. Galatasaray stadını yaptı, Beşiktaş yapıyor, Saracoğlu var, Başakşehir Stadı yapıldı, Kasımpaşa’nın stadı var, tesisleri çok güzel, altyapısı çok iyi durumda. İnşallah futboldan başka adımlar da atacaklar. Fatih Hoca’nın hayallerinin yüksek olduğunu görüyorum. Ne yapsın? Çıkıp kendisi mi oynasın? İnsan unsurunu halledip genç bir yapıyı şimdiden geleceğe hazırlamamız lazım. Spor yazarları da ille futbol demeden diğer branşlara da ilgi göstermeliler.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X