Erkek yardımcısıyla cinsel ilişkiye girince…

Malezya’da Yüksek Mahkeme, muhalefet lideri Enver İbrahim’i “fiili livatadan” suçlu bulan Temyiz Mahkemesi kararını onadı. İbrahim, bir erkek yardımcısıyla cinsel ilişkiye girmekten 5 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

Erkek yardımcısıyla cinsel ilişkiye girince…

Malezya’da mahkeme heyeti başkanı Ariffin Zekeriya, 67 yaşındaki Enver İbrahim’in yardımcısı Saiful Bukhari Azlan ile ilişkiye girdiğine dair çok sayıda kanıt bulunduğunu açıkladı. Zekeriya, Enver hakkındaki suçlamaların “siyasi komplo” olduğuna ilişkin iddiaların ise ispatlanamadığını söyledi.

ENVER’DEN SERT TEPKİ

Malezya Başbakanı Necip Razak hükümetinin önündeki “en büyük engel” olarak görülen Enver, mahkeme kararına tepkisini, “yargı bağımsızlığı katledilmiştir” diyerek dile getirdi.

Muhalefet lideri Enver İbrahim’e destek verenler, mahkeme binası önünde toplanarak kararı protesto etti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Asya’dan sorumlu Direktörü Phil Robertson, “Başbakan Necip Razak hükümeti, demokratik özgürlükler ve bireylerin özel hayatının korunması hakkı pahasına Enver İbrahim’e karşı siyasi amaçlı suçlamayı onadı. Bu duruma izin verilmesi, Malezya’da insan haklarına saygı ve demokrasinin daha fazla zarar görmesine neden olacaktır” dedi.

5 HAPSE MAHKUM EDİLMİŞTİ

Muhalif lider Enver, 2008’deki seçimlerde büyük başarı kazanmış ancak seçim sistemi nedeniyle parlamentoda çoğunluğu elde edememişti. Seçim başarısının ardından eşcinsel eylemde bulunmak suçlamasıyla karşı karşıya kalan Enver, 2012’de Yüksek Mahkeme tarafından aklanmıştı. 

Hükümet, mahkeme kararını temyize götürmüştü. Temyiz Mahkemesi, 7 Mart’ta Enver’i “fiili livatadan” suçlu bulmuş ve 5 yıl hapse mahkum etmişti. Ülkenin en zengin eyaleti olan Selangor’da yapılacak ara seçimden iki hafta önce alınan Temyiz Mahkemesi kararı nedeniyle Enver, 23 Mart’taki seçime katılamamıştı.

Enver, 1998’de başbakan yardımcısı olarak görev yaparken de aynı gerekçeyle suçlanmıştı. Altı yıl hapis yatan Enver, Temyiz Mahkemesi’nin 2004’te aldığı kararla serbest kalmıştı.

“Fiili livata”, Müslümanların çoğunlukta olduğu Malezya’da suç kabul ediliyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X