Erkeklere uyarı: Nar ile domatesi birlikte tüketirseniz…

Güçlü bir antioksidan olan domates ve nar ise sperm hareketlerini artırarak kısırlığa savaş açıyor.

Erkeklere uyarı: Nar ile domatesi birlikte tüketirseniz…
HABERİ PAYLAŞ

Pek çok hastalığın nedeni olarak gösterilen beslenme bozuklukları, erkeklerde kısırlığa yol açıyor. 

Araştırmalara göre yağdan zengin ve tek tip beslenmek erkeklerde çocuk sahibi olma şansını ciddi oranda düşürüyor.

Domates ile narı beraber tüketmenin faydaları

 Güçlü bir antioksidan olan domates ve nar ise sperm hareketlerini artırarak kısırlığa savaş açıyor.

“Sadece kadının değil çocuk sahibi olmak için erkeğin de beslenmesine özen göstermesi gerekiyor” diyen Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Yard. Doç. Dr. Çağcıl Yetim, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere şu önerilerde bulundu:

“Çocuk sahibi olmaya karar veren çiftlerde gebelik öncesi hazırlık sürecini en yoğun yaşayan taraf kadındır. Hızlı ve sağlıklı hamilelik için genellikle kadınlar beslenmesinden uyku düzenine kadar günlük hayatını düzene sokar. 

Erkekler ise çoğunlukla beslenme alışkanlıklarını sürdürmeye devam ederler.

Domates ile narı beraber tüketmenin faydaları

Ancak çok beklemeden çocuk sahibi olmak için erkeklerin de en az kadınlar kadar beslenmesine ve uyku düzenine dikkat etmesi büyük önem taşıyor.

Araştırmalar, düzensiz beslenen erkeklerde kısırlık riskinin fazla olduğunu göstermiştir. Çok yağlı beslenmek, erkeklerde beyaz yağ dokusunu çoğaltarak kısırlık riskini artırıyor.”

Çok yağlı beslenmeye bağlı erkeklerde abdominal (karın çevresi) yağlanmanın fazla olması, peptid hormonun fazla salgılanmasına ve bu hormonun yüksekliği de testosteron, FSH ve LH gibi üreme hormonlarının belirgin oranda azalmasına neden olur. Bu durumun da kısırlığa yol açabildiği yapılan son araştırmalarda tespit edilmiştir.

Beyaz yağ dokusu çoğunlukla vücudun iç organları çevresinde birikir ve yiyeceklerle çok miktarda yağ alınması ile bu doku artar. Bu durum sperm hareketlerini yavaşlatarak kısırlığa davetiye çıkarır. Bu nedenle kadınlar gibi erkekler de gebelik öncesi sağlıklı beslenme konusuna özen göstermeliler, aşırı yağlı yiyecek tüketmekten kaçınmalılardır.

Domates ile narı beraber tüketmenin faydaları

KISIRLIĞA KARŞI NAR SUYU, DOMATES

Sperm hareketlerini hızlandıran besinleri tüketmek kısırlık riskini azaltıyor. Bu besinlerden bazıları nar ve domatestir. Çok güçlü bir antioksidan içeren domateste bulunan likopen pigmenti, çocuk sahibi olma şansını da artırıyor. 

12 hafta boyunca günde 30 mg likopen içeren domates suyu (yaklaşık 320 gr domates suyu ) içen erkeklerin sperm hareketlerinin arttığı, seminal plazmada beyaz kan hücrelerinin oranının düştüğü, böylece sperm hareket yavaşlığına bağlı erkek kısırlığını diğer antioksidanlara oranla daha fazla düzelttiği son yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

Domates ile narı beraber tüketmenin faydaları

DOMATESİ PİŞİREREK TÜKETİN

Likopenden yüksek meyve ve sebzeler arasında ilk sırayı domates, karpuz, pembe greyfurt, pembe guavave kuşburnu almaktadır. Domatesin pişirilmesi içeriğindeki likopen oranını artırır. 

SPERM SAYISINI ARTIRIR

Bunların dışında nar ve nar suyu yüksek oranda antioksidan içermesi nedeniyle sperm sayısı ve sperm hareketliliğini artırır.

Ayrıca sığır ve dana karaciğeri tüketmekle günlük A vitamini, B12 vitamini, folik asit, selenyum ve çinko gereksinimi karşılanmakta böylece sperm kalitesi ve hareketliliği artmaktadır. 

Sperm sayısını ve hareketliliğini artıran diğer bazı besin maddeleri; portakal, greyfurt, baklagiller, balık (somon vb.),kabuklu deniz ürünleri, ceviz, fındık, badem, fıstık, ananas, yumurta olarak sayılabilir.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X