Ermenek için devlet ve millet ‘tek yürek’ oldu

Karaman’ın Ermenek ilçesinde bir yıl önce yaşanan faciada yaşamını yitiren 18 madencinin ailelerinin yaralarını sarmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için devlet ve millet adeta “tek yürek” oldu.

Ermenek için devlet ve millet ‘tek yürek’ oldu

Karaman’ın Ermenek ilçesinde bir yıl önce yaşanan faciada yaşamını yitiren 18 madencinin ailelerinin yaralarını sarmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için devlet ve millet adeta “tek yürek” oldu.

 

Ermenek Kaymakamı Eyyüp Göngör, ilçedeki kömür ocağında geçen yıl 28 Ekim’de meydana gelen su baskını nedeniyle mahsur kalan 18 işçinin, 38 gün süren arama ve kurtarma çalışmalarının ardından cansız bedenlerine ulaşıldığını hatırlattı. 

 

O günden sonra mağdur ailelerin üzerinden devletin ve milletin yardım elini hiç çekmediğini vurgulayan Güngör, ilk günlerde ailelerin acil ihtiyaçlarını karşılamak için 4 bin 500’er lira yardım yapıldığını ifade etti.

 

Çocuklara psikolojik ve pedagojik yardım verilerek sosyal hayata adapte olmalarının sağlandığını, Ermenek Kaymakamlığı bünyesinde yardım hesabı oluşturulduğunu aktaran Kaymakam Güngör, “1 milyon 891 bin lira para toplandı. Para, 18 ailenin birinci derece yakınlarına eşit miktarda dağıtıldı. Ailelere verilen ev sözü yerine getirildi. ‘Madencilerin anıları yaşasın’ diye evlerinin onarımı yapıldı. Üç madencinin anne ve babasına ev yapılacak” diye konuştu.

 

Sivil toplum kuruluşları ve devlet büyüklerinin birebir yardımda bulunduğunu anlatan Eyyüp Güngör, madende vefat eden işçilerin çocuklarının eğitim masraflarının da üstlenildiğini bildirdi.

 

Güngör, dernekler ve devlet büyüklerinin öğrencilere burs verme konusunda söz verdiğini, yardımların sürdüğünü belirtti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X