Ermenek’te esnaf kepenk kapatıyor

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde 18 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından bölgedeki maden işçileri geçim sıkıntısına düşüp zor günler yaşamaya başladı.

Ermenek’te esnaf kepenk kapatıyor

Özellikle kazanın olduğu Has Şekerler Madencilik Şirketi’nde çalışan işçiler biriken 5 aylık ücretlerini alamadı. Diğer 7 madende çalışma durdu. Bölgede madenciliğin dışında iş imkanı bulunmadığı için ekonomik kriz her kesime dalga dalga yansımaya başlarken, nakliyeciler kamyonlarını satma, esnaf kepenk kapatma noktasına geldi. Ermenek Esnaf Odaları Başkanı Ali Bardak, yaşanan olaylardan dolayı Ermenek’te büyük bir ekonomik sıkıntı yaşanmaya başladığını söyledi.

Göç başlayabilir

Ermenek’te madencilik sektörünün bölgenin adeta lokomotifi olduğunu belirten Bardak, faciadan öncede ilçedeki maden ocaklarının torba yasa nedeniyle yaklaşık 3 ay kapalı kaldığını ifade etti. Bardak, ”Tam ocaklar açıldı facia meydana geldi. Devletimiz madencilerin aylıklarının ödeneceğini söyledi ama halen hesaplarına yatan bir para yok. Bu yüzden işçilerimiz sıkıntı içerisinde. Bu sıkıntı dolaylı olarak esnafımızı da yansıdı. İlçe büyük bir belirsizliğe gidiyor. Böyle sürerse göçler başlar esnafımızda kepenk kapatır” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X