Esad güçleri İdlib’e girdi

Suriye ordusu, İdlib’in güneyinde büyük stratejik önem taşıyan Maarat el Numan kasabasına girdi. Kasaba, Şam-Halep yolu üzerinde, kilit bir noktada bulunuyor. TSK teyakkuzda.

Esad güçleri İdlib’e girdi
HABERİ PAYLAŞ

Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki tek bölge olan İdlib’de sıcak gelişmeler yaşanıyor. Esad rejimi güçleri, İdlib’in güneyindeki stratejik önem taşıyan Marat el Numan ilçesine girdi.
Maarat el Numan, İdlib kent merkezinin 33 kilometre güneyinde, M5 adı verilen Şam-Halep yolu üzerinde bulunuyor. Bu nedenle büyük stratejik önem taşıyan kasaba, iç savaşın büyük kısmında silahlı muhaliflerin kontrolündeydi. Suriye ordusu hafta sonunda çevredeki altı kasabayı birden ele geçirerek, El Nusra’nın kontrolündeki Maarat El Numan’ın kırsalına konuşlanmıştı. Kasaba, aynı zamanda İdlib’in en büyük ilçesi.

TKS’DAN UYARI

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, TSK’ye ait gözlem noktalarına yapılacak herhangi bir saldırıya karşılık verileceği belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

’12 Ocak 2020 tarihli ateşkes ilanına rağmen Rejim, İdlib’de havadan ve karadan saldırılarla, masum sivilleri katletmeye, yüzbinlerce insanın kış şartlarında evlerini zorla terk ve göç etmesine ve büyük bir insanlık trajedisine neden olmaya devam etmektedir. Astana ve Soçi Mutabakatları kapsamında görev yapan Gözlem ve Kontrol Noktalarımızın güvenliğini tehlikeye atacak her türlü girişime meşru müdafaa çerçevesinde en sert şekilde tereddütsüz karşılık verilecek ve mukabele edilecektir.’

MUHALİFLERİN KONTROLÜNDEKİ SON VİLAYET

İdlib, Suriye’deki iç savaşta silahlı militanların kontrolündeki son vilayet olma özelliğini taşıyor. Vilayette önceki yıl Türkiye’nin silahlı militanlara, Rusya’nın da Suriye ordusuna garantör olduğu Soçi Mutabakatı’yla bir çatışmasızlık bölgesi kurulma kararı alınmıştı. Ancak militanlar bu bölgeden çekilmeyi reddederken vilayetin kontrolü Heyet Tahrir Şam örgütüne (eski El Nusra) geçmiş, Suriye ordusu da ateşkes ihlallerini gerekçe göstererek İdlib’in güneydoğusundaki operasyonlarını yeniden başlatmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X