Esad, PYD’ye silah verdiğini itiraf etti

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suriye iç savaşında ABD ve Rusya tarafından desteklenen PKK’nın Suriye kolu Demokratik Birlik Partisi’ne (PYD) silah desteği verdiğini belirterek, ellerinde bunun belgesinin olduğunu ifade etti.

Esad, PYD’ye silah verdiğini itiraf etti

Esad’ın, İngiltere’nin The Sunday Times gazetesine verdiği röportajın tam metni Suriye resmi haber ajansı SANA’nın internet sitesinde yayınlandı.

Esad, röportajda PYD’nin, Suriye ordusuyla aynı bölgelerde teröristlerle mücadele ettiğini savundu.

Bölgedeki PYD’nin çoğunlukla Suriye ordusu tarafından eğitildiğini ve desteklendiğini belirten Esad, “Belgelerimiz var. Kendilerine silah ve mühimmat gönderdik. Çünkü onlar da Suriye vatandaşları ve teröre karşı mücadele etmek istiyorlar. Aynı şeyi Suriye’deki birçok diğer grupla da yapıyoruz. Çünkü Suriye’nin her bir bölgesine ordu gönderemezsiniz” dedi.

Esad, 2021’e kadar devlet başkanı olarak görevde kalıp kalmayacağı, bu tarihten önce referandum ya da devlet başkanlığı seçimi olup olmayacağı ve seçim yapılacaksa ne zaman yapılacağı yönündeki soruları şöyle yanıtladı:

“Bu, siyasi bir süreçle ilgili. Sürece karar verilirse benim de diğer tüm Suriye vatandaşları gibi seçime katılma hakkım var. Her neyse bunları konuşmak için çok erken. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi şimdiye kadar bu süreçle ilgili bir karar alınmadı.”

Rusya ve İran’ın Suriye konusundaki tutumunun hatırlatılması üzerine Esad, “Rusya’nın oynadığı rol, büyük önem taşıyor. Bunun, Suriye’de hem askeri hem de siyasi arenada önemli etkileri var. Ancak bu rol olmadan hükümet ya da devletin çökeceğini söylemek farazi olur. Suriye’deki çatışmaların en başından bu yana hükümetin düşeceği iddia edildi. Önceleri birkaç haftada, sonda birkaç ayda, daha sonra da birkaç yılda denildi. Kesin olan Rusya’nın en başından beri Suriye halkına ve hükümetine verdiği destekle, İran’ın güçlü ve emin desteğinin Suriye devletinin terörle mücadeledeki kararlılığında önemli bir yere sahip olduğudur” ifadelerini kullandı.

Esad, Suudi Arabistan’ın kendisini Suriye’nin geleceğiyle ilgili ciddi görüşmelere davet etmesi durumunda cevabının ne olacağı ve Suriye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin zarar görüp görmediği sorusuna da “Siyasette imkansız diye bir şey yoktur. Özellikle Suriye ile ilgili politikalarını değiştirmeye hazırlarsa biz onlarla (Suudi Arabistan) görüşmeyi sorun etmeyiz” yanıtını verdi.

Türkiye’nin “PKK’nın Suriye’deki uzantısı” olarak terör örgütü listesinde yer alan PYD, ABD tarafından “DAEŞ’le mücadelede en etkili müttefik” olarak görüldü. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin DAEŞ’e saldırılarının büyük çoğunluğu, Kobani’de PYD’ye destek için düzenlendi. Mayıs 2015 ortalarında başlayan koordineli operasyonlar sonucunda Tel Abyad da PYD’nin kontrolüne geçti. Böylece PYD, ABD’nin yardımıyla ülkenin kuzeyinde birbirinden kopuk olan Haseke ve Kobani “kanton”larını birleştirdi.

Bir sonraki hedefinin Azez-Cerablus hattını hakimiyetine almak olduğunu açıklayan PYD, bu hedefi gerçekleştirmek için Suriye’de artan ABD-Rusya rekabetinden istifa ederek son iki ayda Rusya ile de yakınlaştı. Rusya, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesinin ardından PYD’ye savaş alanında da destek vermeye başlamıştı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X