Eşek ve at sütü altınla yarışıyor

Temel besin maddelerinden biri olan sütün fiyatı, dünyada ve Türkiye’de son yılların en düşük seviyesini görse de bazı hayvanlardan elde edilen sütün fiyatı adeta altın fiyatıyla yarışıyor.

Eşek ve at sütü altınla yarışıyor

Süt yüksek protein, kalsiyum, fosfor, D vitamini gibi besin değerleriyle başta çocuklar, hamileler, emzirenler ve yaşlılar olmak üzere 7’den 70’e herkes için vazgeçilmez bir besin kaynağı. İnek, keçi, koyun, manda, at, eşek ve deveden elde edilen sütün içeriği, türüne göre farklılık gösteriyor.

​Türkiye’de süt ihtiyacının yüzde 91’inden fazlası inek sütünden karşılanıyor. İçme sütü olarak kullanılan taze inek sütünün litre fiyatı yerleşim yerlerine göre ufak çaplı değişiklikler gösterse de ortalama 2,5-3,5 lira arasında değişen fiyatlarla tüketiciye sunuluyor. Koyun-keçi ve manda sütü market raflarında litre fiyatı ortalama 8-12 lira arasında değişen rakamlarla satılıyor.

ANNE SÜTÜNE ÇOK YAKIN

Son yıllarda bazı araştırmalar ve haberlerin de etkisiyle tüketicilerin ilgisini çeken, ancak Türkiye’de bulunması oldukça zor olan deve sütünün litresi ortalama 50 liradan, at ve eşek sütünün litresi ise 80-100 liradan alıcı buluyor. At sütünün yaraları iyileştirmeye, bağırsakları temizlemeye, astım ve bronşite iyi geldiği, protein açısından anne sütüne çok yakın eşek sütünün ise cilt hastalıklarına iyi geldiği ve bazı kanser türleriyle mücadeleye destek verdiği iddia ediliyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X