‘Eşit bir yaşamı nasıl kuracağımızı tartışmalıyız’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Şimdi artık geleceğimizi kardeşçe, adil, eşit bir yaşamı nasıl kuracağımızın tartışılacağı zamana geldik” dedi.

‘Eşit bir yaşamı nasıl kuracağımızı tartışmalıyız’

HDP İl Başkanlığı’nca Van Kalesi arkasında bulunan alanda Nevruz Bayramı dolayısıyla program düzenlendi. Sabah saatlerinde başlayan karla karışık yağmura rağmen etkinliğe katılan vatandaşlar, polisler tarafından oluşturulan noktalarda üst araması yapıldıktan sonra alana alındı.

Etkinliğe katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, halkın Nevruz Bayramı’nı kutlayarak başladığı konuşmasında, barış ve özgürlük açısından bereketli bir nevruzu karşıladıklarını söyledi.

Kobani (Ayn el Arap), Filistin, Gazze, Mısır, Lübnan ve Libya’dakilerin de nevruzunu kutlayan Demirtaş, özgürlük ve barış mücadelesinde çok önemli ve zahmetli aşamaların geçildiğini belirtti.

Demirtaş, yarın Diyarbakır’daki nevruz kutlamasında okunacak Öcalan’ın mesajını hatırlatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şimdi artık geleceğimizi kardeşçe, adil, eşit bir yaşamı nasıl kuracağımızın tartışılacağı zamana geldik. Sizden ricam barışa hasret kalmış, barış, özgürlük ve demokrasi hasretiyle yanıp tutuşan bütün yüreklere, Türkiye’nin, bütün ezilenlerine düşen şey o mesaja sıkı sıkıya sahip çıkmak. O mesaj eminim ki Türkiye’de barış umutlarını bir kez daha güçlendirecektir. İnanıyorum ki silahların susması, inanıyorum ki bu ülkede demokratik siyasetin yapılması için hepimize büyük sorumluluklar yükleyecektir. Biz şimdiden o sorumluluğun altına giriyoruz, Şimdiden Van’eda ilan ediyoruz. Barış mesajı başımızın üstüne.”

“Tüm Türkiye’nin mesajı sahiplenmeli”

Silahların bırakılmasının barış için yeterli olmadığını savunan Demirtaş, yarın okunacak mesaj sonrası tüm Türkiye’nin mesajı sahiplenmesi gerektiğini vurguladı.

Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim için barış demek sadece silahların susması, gömülmesi değil. Elbette bu da çok önemlidir. Akan kanın, anaların gözyaşının durması elbette önemlidir fakat bu tek başına barış değil. Silahların susması, devre dışı kalmasından sonra yapılacak çok iş var. Bu ülkenin bütün ezilenlerinin özgürlüğe, demokrasiye ihtiyacı var. Bunlar gerçekleşmeden, insanlar kendi inandığı şekliyle özgür olmadan, korkusuzca bu ülkede birinci sınıf yurttaş, birinci sınıf insan gibi yaşamadan barış geldi denemez. Yine barış tek başına silahların susması değil. Aynı zamanda iştir, ekmektir. Eğer insanlarımız yoksulsa işsizse açsa orada yine barış yok demektir. Ekonomi, demokrasi, ikisi birlikte özgürce gelişmeden tam olarak barışı yakaladık demeyeceğiz.”

Diğer parti temsilcileri ve partilileri düşman olarak görmediklerini vurgulayan Demirtaş, partililerden provokasyonlara gelmemelerini istedi.

Batman’daki olaylı nevruz kutlamalarına değinen Demirtaş, İçişleri Bakanlığı’nın konuyu araştırması ve bir daha olay yaşanmaması için suçluların bulunması gerektiğini belirtti.

Demirtaş, konuşmasının sonunda 7 Haziran’da yapılacak seçimlerden söz ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Siz evet derseniz olur. Barış anaların hayır duasındadır. Eğer onlar evet derse olur. Barış gelir, gerçekleşir. Bunun için yapılacak az şey kaldı. Çünkü zor olan yolu yürüdük. Daha fazla emek, bedel ödenmesi gereken aşamaları geçtik. Şimdi bütün Türkiye, herkes, HDP’nin bu kardeşlik, demokrasi, özgürlük, emek, barış sesine ses verirse 7 Haziran’da sandık başına giderken bu mesajlarımıza destek verirse Türkiye’nin özgür yeni yaşamında benim de tuzum olacak, benim de emeğim olacak diyenler, Karadeniz’den, Trakya’dan selamımıza selam verirse sesimize ses verirse o zaman barış çok daha iyi olacak.”

Konuşmasının ardından Demirtaş alandan ayrılırken, katılımcılar sahne alan sanatçıların seslendirdiği Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halay çekip eğlendi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X