ESK, günlük bin 500 ton süt toplayacak

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Eskiyörük, “ESK, arz fazlası olduğu tahmin edilen günlük bin 500 ton sütü, litresi 1,15 liradan piyasadan toplayacak” dedi.

ESK, günlük bin 500 ton süt toplayacak

Eskiyörük, ESK’nın sektör temsilcileriyle Ankara’da yaptığı toplantıya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

 

Sektör temsilcilerinin toplantıda ESK’ya arz fazlası sütün piyasadan toplanması gerektiğini vurguladığını aktaran Eskiyörük, Et ve Süt Kurumunun kısa süre sonra piyasaya müdahale etmeye başladığını belirtti.

 

Toplantıda sektör temsilcilerinden alınan görüşlerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e sunulacağını belirten Eskiyörük, “Et ve Süt Kurumu Türkiye’de değerinde satılmayan sütleri toz ya da yaş süt olarak piyasadan alıp değerlendirecek. Süt fiyatlarının 75 kuruşa gerilemesinden dolayı üreticiyi korumak adına, bazı fırsatçıların bu durumu kullanmak istemelerini engellemek adına bu sütler alınacak ve Et ve Süt Kurumu tarafından süt tozu tesislerine teslim edilecek” diye konuştu.

 

Eskiyörük, Türkiye’de günlük ortalama bin 500 ton sütün arz fazlası olduğunun tahmin edildiğine dikkati çekerek, “ESK, arz fazlası olduğu tahmin edilen günlük bin 500 ton sütü, 1,15 lira maliyeti üzerinden piyasadan toplayacak. Bu sütü tozlaştırarak mı piyasadan çekecek yoksa yaş süt olarak mı alacak henüz belli değil. Buna sayın bakan karar verecek” ifadelerini kullandı.

 

Arz fazlası sütün kurum tarafından piyasadan toplanmasının sektörü rahatlatacağını dile getiren Eskiyörük, bu girişim sayesinde süt veren hayvanların et için kesilmesinin önüne geçilmiş olacağını kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X